Už vás někdy napadlo “Jak to udělat abych mohl(a) cestovat a přitom mi nevyschl zdroj příjmu?” Nebo možná “Jak začít cestovat když nemám moc našetřeno?”

Kombinace cestování a vydělávání peněz je překvapivě snadná záležitost. Většina lidí si myslí pravý opak. Možností je hodně, jen o nich jednoduše člověk neví. Svět se změnil a spíš než nedostatek informací je problémem najít a vyfiltrovat potřebné. Pojďme se podívat na 42 možností jak si můžete přivydělat při cestování, nebo případně získat placenou službu zadarmo a tím ušetřit.

Neumíte cizí jazyk? Naučte se. Jinou odpověď bohužel nemám. Opravdu se naučte. Prostor a svět kde se budete cítit pohodlně se s každým jazykem který ovládáte nepředstavitelně zvětší.

Neexistuje moc věcí, které tak extrémně rozšíří člověku komfortní zónu, jako právě znalost cizího jazyka.

Proč zrovna 42?

Číslo 42 je odpověď na základní otázku Života, Vesmíru a vůbec to už snad dnes ví každý. Jste ready? Tak tady je 42 možností a způsobů jak vydělat peníze cestováním. Stále je to jen zlomek toho co ve skutečnosti můžete dělat.

Učte Anglicky

Spousty lidí umí dobře Anglicky. Máte státnici z Angličtiny? Pak ji můžete jednoduše učit. V mnoha případech nepotřebujete ani státnice, nebo jiné potvrzení. Podívejte se na http://eslcafe.com/ kde všude hledají učitele a jaké jsou na ně požadavky.

Prodávejte Timeshares

Co to je? Timeshare je možnost jak si zajistit dovolenou v resortu pravidelně a “levněji” než běžným způsobem (za předpokladu, že jezdíte pravidelně). Timeshare je určitá forma vlastnictví nemovitosti. Více informací najdete na wikipedii. Proč prodej Timeshares? V první řadě musíte mít prodej v krvi, to je základní předpoklad. Resorty využívají rodilých mluvčí, protože se lépe prodává. Čech si rád koupí od Čecha, Řek zase od Řeka, Američan od Američana a tak dále. Thaisko, Mexiko, Řecko, Španělsko, Karibik… tam všude, více či méně luxusní resorty, prodávají timeshares a hledají prodejce.

Pracujte v Resortu

Přímý prodej není nic pro vás? Najděte si práci v resortu. Pravidelně hledají zaměstnance na pozice recepčních do restaurací, nebo na jiný druh výpomoci.

Pracujte v Hostelu

Hostely hledají často zaměstnance, kteří jsou ochotni pracovat pár hodin denně na recepci, nebo uklízet, případně obojí výměnou za volné lůžko. Přímo si nevyděláte, ale ušetříte hodně peněz za ubytování a nebudete celý den v práci.

Staňte se volnonožcem

Jste webdesigner, umíte programovat, illustrovat, psát, rozumíte online marketingu, jste konzultant nebo prostě zvládnete jakoukoli administrativní činnost? Pak máte z velké části vyhráno. Nepotřebujete být na jednom místě a svou práci zvládnete odkudkoli, kde je připojení k internetu. Stránky jako Elance.com a  Odesk.com vám umožní nabídnou své služby celému světu. Jedná se o plaformy propojující lidi na volné noze s lidmi a společnostmi, které potřebují jejich služby. Teoreticky si vystačíte s českými klienty. U nás funguje obdobná služba jménem Easytask.cz

Hrajte ve filmech a televizních pořadech

Vydejte se do Bombaje, stoupněte si na roh nějaké ulice ve čtvrti Colaba. S opravdu velkou pravděpodobností vás ještě týž den osloví agent filmového průmyslu indického Bolywoodu, jestli si nechcete zahrát ve filmu. Nebudete vydělávat miliony jako filmové hvězdy, ale vyděláte si. Mnoha lidem se něco podobného povedlo i v Keni a vydělali slušné peníze.

Prázdninové / pracovní pobyty

Země jako Austrálie, Nový Zéland, Kanada, Francie, Irsko nebo Singapur nabízí cizincům ve věku 18-30let možnost získat pracovní povolení a víza. Je to jedna z nejlepších možností jak si vydělat nějaké peníze a cestovat. Pokud jste v uvedeném věkovém rozmezí máte možnost získat pracovní povolení až na dobu 1 roku a někdy můžete žádat o jakou chcete pracovní pozici. Je to opravdu dobrý obchod a velice dobrý způsob jak si vydělat peníze, žít v zahraničí a cestovat.

Sběr ovoce

Pokrývku hlavy, opalovací krém, popadněte koš a začněte sbírat. Zcela běžný způsob jak si cestovatelé a turisté přivydělávají především v Austrálii. Placeni jste od 1KG nasbíraného ovoce. Platy můžou být jak finanční, tak ve formě ubytování nebo i jídla a ubytování. Případně další kombinace.

Blogujte o cestování

Ani v angličtině není jednoduché vydělat hodně peněz cestovatelským blogem, v češtině je to ještě o něco složitější. Jednoduše proto, že nás je výrazně méně, než anglicky hovořících. Musí se tomu věnovat víc času, než si většina lidí myslí. Tento článek jsem dával dohromady skoro celý den.

Pokud si chcete něco přivydělat a stačí, že se bude jednat o část vašeho pravidelného cestovatelského zisku můžete si založit cestovatelský blog a psát o vaší cestě.

Existuje hodně úspěšných zahraničních cestovatelských blogů, kde se můžeme inspirovat. K dispozici je velice úspěšný a populární kurz (Anglicky) jak na cestovatelský blog, který zaplatí cestování.

Jakýkoli druh blogování

Nemusíte mít zrovna cestovatelský blog jen proto, že jste na cestách. Můžete psát o všem možném. V ideálním případě, samozřejmě o tom čemu dobře rozumíte. Vždycky je dost možností jak vydělat peníze bez ohledu na to jaké je zaměření vašeho blogu.

Affiliate marketing

Zcela regulérní a oblíbený způsob jak vydělávat právě ve spojení s blogem.

Nevíte co je to affiliate marketing?

Zjednodušeně: “Napíšete recenzi na produkt / službu. Pokud čtenáře zaujme, klikne na váš odkaz směřující na web služby / produktu a koupí, vy získáte provizi.” Jedná se o provizi z doporučení zákazníka v online světě.

Proniknout do Affiliate marketingu nějakou dobu trvá. Pokud o něm nic nevíte doporučuji zainvestovat a koupit si knihu (dne už je zdarma), ve které se vše dozvíte jednoduše a hlavně rychle.

Příklad z praxe

Můj odkaz na knihu obsahuje affiliate kód, jedná se tedy o affiliate marketing.  Pokud si ji pořídíte (dnes už je zdarma), já dostanu od Michala (autor knihy) provizi, vy získáte knihu a všichni budeme spokojení 🙂

Pokud jste affiliate marketingem nepolíbení, nebo začínáte s klidným svědomím vám ji doporučím. Neobsahuje žádné tajnosti. Dnes na internetu dohledáte v zásadě vše, ale toho času co strávíte přebíráním se a filtrováním relevantních informací, toho je opravdu hodně. Investice do knihy vám ušetří týdny až měsíce tápání. Navíc obsahuje informace, které v češtině jinde nenajdete.

Na affiliate marketingu je kouzelné, že jakmile začne fungovat, jedná se o relativně stabilní zdroj příjmu.

Online prodej zboží

Víte o produktu, o kterém si myslíte, že by lidi zajímal a měli o něj zájem? Pronajmete si online obchod, nebo využijete prodeje přes aukro. Řešení pro eshopy existuje opravdu hodně. Mnoho z nich je zdarma, některé stojí pár korun měsíčně.

Provozovat úspěšný eshop není jednoduché a záleží to na mnoha faktorech. U malých online obchůdků si je dobré najít niku kde nikoho ještě nenapadlo začít prodávat. Případně zkusit jiný přístup.  Dobré je, že eshop můžete provozovat při zaměstnání. Pokud jste ochotni naučit se něco nového a myslíte si, že máte produkt o který bude zájem není nic jednoduššího, než si založit eshop. Nemusí vydělávat závratné peníze. 100-150 tisíc za rok znamená zisk pouhých 400Kč denně. Nikoho to neuživí, ale na dovolenou a pár měsíců na cestách slušný příjem.

Eshopy fyzicky svazují s místem

Většina lidí zavrhne provoz eshopu, protože pak musí být stále doma aby mohli expedovat zásilky a vlastně ani na obyčejnou dovolenou nakonec nemůžou odjet.

Existují služby, které logistiku, skladování zboží a rozesílání řeší za vás. Nechcete balit balíky a chodit na poštu? Oni to za vás zařídí. V ČR podobnou službu nabízí:

Pouliční umělec

Anglicky se tomu říká Busking. Máte jakýkoli talent a nebojíte se ho předvést? Jste ideálním kandidátem pro busking. Kytara / zpěv, zkamenělá socha a další. Určitě je všichni znáte. Můj nejloblíbenější Busker, který to dotáhl až na pódium a mohli jste ho vidět například na Colours of Ostrava v roce 2013 je DubFX

Jestli umíte Anglicky, nechte se písničkou inspirovat. DubFX se díky inovativnímu přístupu k hudbě a  Youtube dostal z ulice do klubů a na festivaly celého světa.

Pusťte se do toho. Jen si dejte pozor kde vystupujete. Ne všude to může být legální.

Účesy kdekoli

Jste kadeřník/kadeřnice? Najděte si populární hostel udělejte si reklamní cedulku (nejdřív se zeptejte na možnost umístění) stanovte rozumnou cenu a jedete. Pamatuji se na holčinu v Chorvatském  Záhřebu, která si vydělala mezi 800-1000 Kč denně tím že měla umístěnou reklamu ve 3 hostelech. Měsíc stříhala vlasy a měsíc cestovala. To není vůbec špatné.

[sociallocker id=“2326″]

Obchodování s cenými papíry / akciemi

To rozhodně není pro každého, ale existují lidé, kteří se podobným způsobem živí a přitom cestují. Mezi nejznámější patří asi Marcello z WanderingTrader.com

Práce na dálku

Nikdo neříká, že musíte ukončit pracovní poměr. Svět se hodně mění a sice pomalu, ale jistě se přizpůsobují i zaměstnavatelé. Možnost pracovat na dálku dnes nabízí více a více firem. Existuje mnoho velice úspěšných firem, které své zaměstnance v životě neviděly, protože jsou z druhého konce světa. Než dáte výpověď zkuste se zeptat, jestli by nebylo možné pracovat na dálku. Případně i na zkrácený úvazek. Pokud vám zaměstnavatel nevyhoví, můžete zkusit hledat nového, který tuto možnost nabízí.

Masáže

S masážemi je to stejné jako se stříháním vlasů. Jen musíte někdy trochu víc improvizovat pokud jde o prostory. Masáže nohou naopak žádné speciální prostory nepotřebují. Po dlouhém celodenním chození po městě nebo po horách je masáž (nejen nohou) fantastická záležitost. Určitě bych si ji u vás koupil.

Barman/ka

Na světě je mraky barů, které platí peníze bez řečí, na ruku každému, kdo je ochoten je přijmout a pracovat za barem. Stačí zůstat nějaký čas na jednom místě, trochu se omezit zkusit si najít bar, který spolupracuje s hostelem (často si doporučují klienty). Můžete tak díky kontaktům z baru získat levnější ubytování v hostelu.

Práce v kavárně / restauraci

To samé co platí pro bary samozřejmě funguje i pro restaurace a kavárny. Často se stačí zeptat  personálu hostelu, jestli neví o nějaké kavárně, kde zaměstnávají cestovatele. Někdy narazíte na inzeráty přímo v hostelu, nebo jeho okolí. Stačí se jen dívat a hledat.

Tvorba webů

Pokud víte jak udělat jednoduché stránky, nebo případně umíte programovat a troufnete si na něco složitějšího můžete začít cestovat v zásadě ihned. Hledejte si klienty online, přes přátele, rodinu, nebo přímo v zahraničí. Najděte si ubytování v místě kde mají mizerné webové stránky a domluvte se s nimi na vytvoření skvělého webu za ubytování a snídani. Při cestách po Sýrii, jen protože mě viděli pracovat online, jsem dostal často nabídku od hotelů nebo restaurací abych jim vytvořil jednoduché stránky za cenu až $500. U nás nic moc, ale na místní poměry je to hodně peněz. Stránky můžete dělat odkudkoli. Stejně tak můžete ke stránkám nabídnout hosting na svém VPS serveru, který snad už má každý webdesigner a máte drobný pravidelný příjem. Nerozumíte linuxu a nastavení VPS. Zkuste Managed VPS servery, kde vše naklikáte přes webové rozhraní. To zvládne každý. Mezi cenově přijatelné s umístěním v ČR, rozumnou podporou a funkčností patří hosting Savana VPS.

Vyučujte hru na hudební nástroj

Hrajete na klavír, kytaru na flétnu? Ať už hrajete na cokoli, je pravděpodobné, že se na daný nástroj chce někdo naučit hrát. Zkuste si před odjezdem dát reklamu v místní online inzerci, nebo na místě vyvěsit inzerát na rušným místech, případně u obchodů s hudebními nástroji na školách atd. Podívejte se, kde podobnou inzerci najdete u nás a princip okopírujte. Oslovte úspěšné učitele u nás, kteří inzerce využívají, vysvětlete jim situaci aby pochopily, že jim nechcete konkurovat a zeptejte se kde nejlépe funguje jejich inzerce.

Učte jazyky

Angličtina není jediný jazyk, který se lidé chtějí naučit. Pokud umíte ještě další (Francouzky, španělsky, německy, italsky, arabsky) jste ve výhodě a můžete je začít učit. Podívejte se na inzeráty jaké učitele hledají. Dejte si vlastní inzerát. Platí stejné pravidlo jako v případě hudebních nástrojů.

Vyučujte tanec

Opět platí podobné pravidlo. Najděte po městě místa, kde se pohybuje hodně lidí, případně lidé se zájmem o tanec a rádi by se naučili tančit. Pak už stačí jen najít místo, kde budete tanec vyučovat. Vyděl jsem něco podobného provozovat v parku i na parkovišti. Pro větší skupiny (výuku) je možné se domluvit s restauracemi a bary, vy jim přes den, kdy nemají klienty nějaké přivedete a oni poskytnou prostor.

Dávejte kurzy jógy

U jógy platí to samé co u tance. Navíc je skoro žádoucí provozovat ji raději venku, na pláži, v parku a podobně. To samé samozřejmě platí pro jakýkoli druh cvičení.

Stavební práce

Stavba je místo, kde člověk se zkušenostmi sežene jednoduše práci, nikdo neřeší pracovní povolení, dostanete peníze večer na ruku a jdete. To dělá ze staveb skvělé místo pro cestovatele, co chtějí rychle vydělat nějaké peníze.

Au Pair

Dost jiný druh práce ve srovnání s předchozím tipem. Máte vlastní pokoj, stravu, výplatu za starání se o rodinu a děti. Díky tomu máte možnost ve volném čase prozkoumat místo a zem ve které pracujete.

Instruktor surfingu

Na surfu jsem nikdy v životě nestál. Jako instruktora by mě rozhodně nepřijali. Derek Baron na tom byl úplně stejně. Zde je důkaz. Během pár týdnů v Mexiku se naučil surfovat natolik, že mu bylo nabídnuto místo učitele surfingu pro začátečníky. Nemusíte být expert, abyste získali práci, stačí být lepší, než ti co to ještě nikdy nezkusili

Instruktor potápění

Máte certifikát? Pokud ano (není zas tak složité ho získat) Existují desítky destinací po celém světě (Egypt, Mexiko, Thajsko, Austrílie, Malajsie a daší) kde je možné najít práci jako instruktor potápění. Talon se synem z 1Dad1Kid.com to udělali ve Střední Americe.

Průvodce pro cestovku

Nemusí se jednat o přímo o českou cestovku jakou je známá Adventura. Průvodce hledá řada mezinárodních cestovních kanceláři. Neplatí žádné závratné sumy. Navíc se často musíte upsat na rok až dva. Výhodou je, že se dostanete zdarma do míst za které jiní platí desetitisíce. Navíc získáte skvěle pracovní zkušenosti.

Prodávejte umění / řemeslo na místních trzích

Po světě existuje mnoho míst, kde si můžete pronajmout stánek a prodávat své zboží. Obvykle se jedná o trhy, které jsou zaměřené na turisty. Ve Španělsku jsme narazili na Čechy prodávající na trhu místní keramiku.

Výletní lodě v Karibiku

Na výletních lodích v Karibiku pracuje velké množství cizinců. Není to žádné užívání si, jste tu pořádk jako zaměstnanec, ale vyděláte docela dost peněz, které díky, tomu že jste na lodi nemáte moc kde utratit. Strava a ubytování je samozřejmě součástí smlouvy. Po nějakém čase na lodi tak můžete utrácet vydělané peníze dál cestováním. Navíc se podíváte do stejných míst v Karibiku jako turisté.

Fotografujte

Jsem průměrný fotograf, ale ti co ví jak na to si můžou vydělávat fotografováním. Fotky je možné prodávat na mnoha místech. Ať už v klasických fotobankách nebo si založit eshop s fotkami na SmugMug.com. Mnoho zcela průměrných fotek můžete prodat v balíku nebo samostatně přes creativemarket.com

Cestujete a píšete

Pokud jste slušný spisovatel můžete si zkusit přivydělat psaním na cestách. Můžete psát o místech a zkušenostech, které cestováním získáte. Můžete publikovat do magazínů, nebo online časopisů. Není to úplně jednoduché, ale když si domluvíte několik odběratelů a budete psát dobře časem začnou lidé vaše články vyhledávat a máte vyhráno.

Korporát je taky možnost

Chcete žít v zahraničí a přitom budovat kariéru? Není nic jednoduššího než se rozhlédnout po zaměstnání v korporátu kdekoli na světě. Čína nabízí stále víc a víc pracovních příležitostí pro cizince. Singapur a Nový Zéland jsou velmi populární, stejně jako další destinace v Asii. Základ je jako vždy umět dobře anglicky.

Práce na lodi

je vynikající způsob jak vydělat slušné peníze, získat pracovní zkušenosti a seznámit se se stovkami lidí (kolegové, posádka, cestující). Koukněte třeba na allcruisejobs.com

[protect password=“TravelHacking2015″]

Housesitting

Kdo by nechtěl bydlet zdarma. Pokud vám nevadí, že nedostanete přímo zaplaceno, je housesitting velice zajímavá možnost jak ušetřit. Jednoduše hlídáte někomu dům, staráte se o kytičky, domácí mazlíčky a můžete zdarma bydlet u lidí co jsou zrovna na dovolené. Ušetříte na nákladech za ubytování a můžete vydělávat jiným způsobem. Zaujal vás housesitting? Zkuste třeba Trustedhousesitters.com

Práce na jachtě

Někdy dostanete zaplaceno, někdy ne. Podívejte se na stránky DesperateSailors.com třeba zjistíte, že takovou práci jednoduše nemůžete odmítnout. Zejména nabídky práce v Karibiku, nebo středomoří.

Práce v cestovním ruchu

Nezaručí vám, že budete nepřetržitě na cestách, ale na druhou stranu máte jistotu pravidelného výdělku a více či méně často se dostanete pracovně do zahraničí. Získáte kontakty na lidi pracující ve stejném oboru a pak už je na vás jakou pozici si zajistíte.

Opravujte anglické cedule a nápisy

Bude to znít divně, ale především v Asii rádi zaplatí za správnou angličtinu. Překlady jsou většinou prohnané Google překladačem a někdy nedávají naprosto žádný smysl. V Thajsku jsem narazil na týpka co si účtoval $10 na tuto práci a měl kolem 20 klientů týdně. To není špatný zisk. Vydělal si $800 měsíčně. To je i na Thajsko dost.

Dobrovolnické práce

Ve většině případech se neplatí, ale budete mít nezapomenutelný zážitek. Neřešíte stravu ani ubytování, to dostanete. Stačí si zaplatit pouze cestu. V čechách vám dobrovolnické práce zprostředkují na tamjdem.cz případně juknetě na  GrassrootsVolunteering.org nebo IndependentVolunteer.org. Na dobrovolnické práce se více hlásí ženy než muži. Takže pokud hledáte pánové partnerku, můžou být workcampy správnou volbou. Navíc zjistíte, jestli je pracovitá 🙂

Pracovní směnárna

Podívejte se na HelpX.net a budete si ještě dneska balit kufry. Pokud jste ochotni pracovat několik hodin denně výměnou za pokoj, stravu, rady a někdy, nějaké peníze navíc, není problém. Příležitostí je nespočet. Stačí kouknout na web. K dispozici je také WWOOF.org, kde se více zaměřují na ekologii a zemědělství.

Článek je hodně volný překlad anglického zdroje s tipy a úpravou na české lokální služby. U některých je předpokladem, že jste rodilý mluvčí, respektive mluvíte bez problémů anglicky. Některé možnosti výdělku tak počítají se znalostí jazyka. Naučte se!

[/protect]

Buďte kreativní!

Krásným příkladem budiž žena ve střední Americe, která financovala svůj život půl roku tím, že v každém městě s pláží kontaktovala místní firmičky nabízející šnorchlování a potápění. Domluvila si s nimi slušnou provizi za každého klienta, kterého přivede a následně chodila po kavárnách, hostelech a hotelech kde si povídala s turisty a doporučovala jim firmu u které měla domluvenou provizi. Dělala to velice dobře. Kreativitě se meze nekladou. Začněte brainstormovat!

[/sociallocker]

Tak a to je konec seznamu. Snad pomohl uvědomit si, že peníze můžete vydělat i při cestováním a možností je opravdu hodně. Bez jazyků to půjde špatně a pak většinou končíte jako turista s cestovní kanceláři. Naučte se. Angličtina je jeden z nejjednodušších jazyků vůbec.

Existuje mnoho dalších způsobů, jak si vydělat na cestách a určitě vás už teď nějaké napadají. Každý něco umíme, jen vymyslet jak to prodat. Zkuste se podělit o další tipy v komentářích. Čím více možností dáme dohromady tím líp. Není nad to si navzájem pomáhat.