Člověk je tvor společenský a na cesty raději většinou vyráží ve dvou a více lidech. Na kurzech TravelHackingu často slýchám povzdech, že by lidé někam vyrazili, ale nemají s kým. Čím je člověk starší, tím méně známých má čas s vámi někam vyrazit. Rodina, práce, termíny… Najít si spolu-cestovatele přitom není složité. Má to však i svá úskalí.

Jak najít správného parťáka na cesty, aby se z vysněné dovolené nestala ta nejhorší?

Možností je několik. Záleží na situaci. Většina lidí řeší v zásadě několik možností:

  • Mám čas, ale nemám s kým jet
  • Jel(a) bych, ale bojím se tam sám/sama
  • Nikdy jsem jako baťůžkář nejel(a) a nevím jak na to
  • Neumím jazyky a bojím se, že se ztratím / nedomluvím / nenajdu ani správné letadlo / umřu u prvního odpadkového koše hlady 🙂
  • Různé kombinace všech uvedených možností plus ta vaše (doplňte si)

Mnohdy se jedná o strach, který díky spolucestovateli snáze překonáme. Ve dvou se to lépe táhne. Kde si najít nejlepšího parťáka, nebo partu na cesty?

Cestovatelské seznamky

Na českém internetu je celkem slušné množství cestovatelských seznamek. Najít parťáka se tak může zdát jako celkem snadná záležitost. Mezi nejznámější seznamky patří:

  • Hedvábná stezka – Asi nejstarší seznamka na pravděpodobně nejznámějším cestovatelském webu u nás.
  • Cestovatel.cz – Seznamka pro cestovatele všech vyznání, od roadtripů, přes cesty na kolech až po klasický backpack.
  • Orbion.cz – Jedno vlákno diskuse, zaměřené spíše na starší ročníky (není nutně podmínkou).
  • Kolem Světa – Stránky cestovatelského festivalu s diskusí a hledání cestovatelů.
  • Cestujemespolu.cz – Projekt zaměřený čistě na hledání spolucestovatelů. Bohužel mu chybí nabídka. Doufejme, že se časem rozroste.

Facebookové skupiny

Facebook a jeho skupiny jsou čím dál tím populárnější. Existuje dost skupin pro spolucestování. Dvě největší s několika tisíci členy jsou tyto:

Cestovatelské kluby

V ČR máme pár více či méně lokálních cestovatelských klubů. Ať už oficiálních, nebo neoficiálních. Pořádají pravidelné srazy, kde krom hledání spolucestovatelů získáte i spousty informací o místech, která vás zajímají. V každém klubu najdete experty na konkrétní oblast. Mají ji projetou křížem krážem a dokážou poskytnout drahocenné rady pro cesty. Několik cestovatelských klubů nás:

  • Klubcestovatelu.cz – Asi největší klub u nás (pod Hedvábnou stezkou) se základnami v Praze a Brně. Jedná se o restaurace, kde je možné ochutnat nevšední kuchyni z celého světa. Pořádají se zde pravidelné akce. Stačí kliknout na program.
  • Český klub cestovatelů – Členem klubu se může stát každý cestovatel a členství je (zatím) zdarma. Pořádají pravidelné akce a i zde narazíte na lidi, kteří hledají spolucestovatele.

Našli jste? Na co si dát pozor?

Každý jsme jiný. Aby se z vysněné dovolené nestala ta nejhorší, je dobré si dát pozor několik věcí.

Očekávání

Hned na začátku je dobré říct si, jaká jsou vaše očekávání z cesty. Někdo chce poznávat místní kultury a být neustále v pohybu, někdo se raději bude 14 dní válet na pláži. Vyjasněte si co od cesty očekáváte vy a co spolucestovatel.

Rozpočet

Souvisí s očekáváním. Někdo jede hodně nízkorozpočtově, někdo si raději připlatí za luxus. Vyjasněte si jaký rozpočet na cestu každý máte. Jak se po destinaci chcete pohybovat, kde bydlet. Není nic horšího, než když na místě zjistíte, že jeden z vás si představuje bydlením po hostelech až ve stanu a druhý počítá se vyšším hotelovým standardem.

Plán cesty

Plánujte cestu společně. Nenechávejte to jen na jednom. Zaprvé z toho může být člověk otrávený, zadruhé nedojde k nedorozuměním, jaká místa chcete navštívit. Pokud jste oba neplánovací typy a necháváte vše až na místo, ujasněte si hodně dopředu svá očekávání. Osobně doporučuji i pro neplánovací typy si hrubý plán udělat, především pokud je to vaše první spolucestování. Nechcete-li plánovat cestu a raději si ji necháte někým vymyslet, není pro vás klasické spolucestování nejvhodnější. Nezoufejte níže najdete další možnosti.

Poznejte se

Nejlepší zárukou kvalitní spolu-cesty je detailní poznání se. Pravidelně se scházejte, plánujte. Zajeďte si společně na víkend do hor. Ideálně tam, kde jste ani jeden ještě nebyli. Uděláte si tak malou generálku. Když si nesednete, je lepší mít zkažený víkend, než 3 týdny někde v Asii.

Expediční průvodci

Další možností, jak spolu-cestovat jsou expedice. Zní to možná trochu divně, ale není expedice jako expedice. Zjednodušeně si najímáte průvodce na cestu. Není to ani poznávací zájezd ani nevyrážíte sami do neznáma. Jedná se o relativně mladý koncept, který má za cíl mimo jiné naučit lidi cestovat nízkonákladově.

Nepleťte si expedici s poznávacím zájezdem. Je to něco jiného. Expedice většinou nemají striktní itineráře. Jste tak schopni do ní určitou měrou zasáhnout a v případě, že se na cestě vyskytne problém, je nutné ho řešit společnými silami. Itineráře nejsou pevné, právě proto aby se přizpůsobili na cestě situaci a požadavkům.

Na expedici vyráží s průvodcem většinou kolem 8-10 lidí. Záleží na druhu expedice. Cílem není navštívit všechna turistická místa, ale poznat místní kulturu a seznámit se s danou zemí detailněji. Na expedici nejede každý, kdo se přihlásí. Probíhá předvýběr, kde se lidé nejprve seznámí s očekáváními a pokud mají od začátku jiná, případně na uvedenou expedici nejsou dostatečně fyzicky vybaveni, je jim doporučena alternativa.

Kdo u nás pořádá expedice?

Není toho moc. Nebo jsem jich více nenašel 🙂 Klasické expediční cesty pořádá:

Zirhamia

Na Zirhamii jsem nenarazil, ona narazila do mě. V hospodě. Na cestovatelském srazu

jsem se poznal s Honzou Miřackým a Jurkem Szurmanem. Zakladateli a průkopníky organizovaných expedičních cest u nás. Jejich Zirhamia již několik let nabízí možnost vydat se s nimi na expedici dle výběru.

Kluci si dali nemalé cíle a já jim fandím. Učí lidi jak se rychle zorientovat v novém prostředí, jak se seznámit a komunikovat s místními, vyjednávat s obchodníky a jak nenaletět podvodníkům cestovat zodpovědně vůči místním zvykům, tradicím, prostředí vybírat stravovací místa a nebo jak cestovat bezpečně a jak reagovat v krizových situacích.

Líbí se mi klauzule se kterou vás před odjezdem obeznámí. Pokud nějaký účastník soustavně vykazuje známky nepřizpůsobivého chování vůči skupině či průvodci, můžou ho zanechat osudu v nejbližším městě a pokračovat bez něj 🙂

Pro koho jsou expedice Zirhamie?

  • pro začínající cestovatele, kteří sami nechtějí udělat ten první krok a bojí se sami vyjet dál než po Evropě
  • pro cestovatele, kteří neradi jezdí sami a chtějí poznat nové lidi
  • pro aktivní lidi všech věkových kategorií, kterým se nechce kupovat zájezd, ale mají například jazykovou bariéru

Expedition Club

Expediční klub je Brněnský koncept, který na první pohled vypadá stejně, ale je to něco jiného než Zirhamia. Cílí na mladé lidi, některé expedice jsou náročnějšího charakteru.

Expedice jsou plánovány pro maximálně 8 členů výpravy. Itinerář prý není pevný, ikdyž na stránkách to tak vypadá.

Zaujala mě  expedice / akce “Výsadek”. Kdy vám zavážou oči a odjíždí se na neznámé místo. Probouzíte se a netušíte v které zemi právě jste. Úkol je jasný, cíl taky, záleží jen na vás, jak rychle se zorientujete a jestli stihnete být na základně do večeře, nebo až na snídani.

Máte rozpočet cca 100Kč na to, abyste se v příštích 24 hodinách dostali na místo určení. “Cestě zdar, zde je emergency number.“

Výhody expedic

Výhod je mnoho. Mezi ty nejzajímavější bych zařadil:

  • V zásadě zaručené dobrodružství 🙂
  • Noví kamarádi a spolucestovatelé
  • Nižší náklady než u zájezdu
  • Stále cestujete jako baťůžkář
  • Poznáváte místní kultury
  • Provodce expedice

Nevýhody expedic

U expedic spatřuji pouze 2 nevýhody

  • Jste omezeni relativně menší nabídkou (míst a termínů) ve srovnání třeba s poznávacími zájezd
  • Platíte navíc průvodce expedice (což je ale i výhoda, záleží na vás).

Nejen poznávací zájezdy

Poslední možností pro získání spolucestovatelů je zájezd. Nemá cenu rozepisovat se o poznávacích zájezdech, ale i ty mají na trhu své místo. Nechcete-li se zaobírat plánováním a vším tím příjemným mumrajem kolem cesty je poznávací zájed jasnou volbou. Znám spousty cestovatelů, kteří si na zájezdech vytvořili skvělou partu, se kterou už jezdí dál na vlastní pěst.

Mezi nejznámější CK se zajímavými zájezdy patří

Výhody zájezdů

  • Nemusíte nic řešit, vše někdo zařídí za vás
  • Některé zájezdy vás jsou schopny dostat na místa, kam se člověk dám dostává obtížněji

Nevýhody

  • Příliš mnoho lidí na zájezdu.
  • Na každém zájezdu se najde jeden mudrc, který bude všechno kritizovat, všude byl, všechno viděl a naplánoval by to líp. Když ho poprosíte ať se zeptá na cestu, ohrne nos a ještě vás sprdne, že tu máte znát.
  • Cena

Hledáte spolucestovatele? Pak doufám, že si z uvedené nabídky vyberete a najdete. Máte s hledáním společníků na cesty zkušenosti? Na co by se člověk měl ještě připravit / dát si pozor?