Nepříjemné zážitky z cest máme často spojené s podvody. Všude na světě jsou větší či menší podvodníci přiživující se na turistech. Mám je soukromě rozděleny do tří kategorií.

Malé podvůdky a žebrota pro pár drobáků

Často velice obtěžující, ale mám je rád. Bavím se tím, co jsou lidé schopni vymyslet a ocením, když se někomu podaří ze mě fikaně dostat nějaké drobné. Dokud dotyčná osoba nepřekročí hranici, kdy mi začne být situace nepříjemná, je všechno v pohodě. Většinou lidé žebrají o pár drobných prostřednictvím smyšlených příběhů. Miluju příběhy. Když je dostatečně dobrý a uvěřitelný, rád se nechám připravit o drobné. Takové příběhy sbírám i v Praze. Nikdy nevíte, jestli je skutečný nebo ne. Sám jsem se před lety dostal do situace, kdy jsem byl bez koruny na nádraží a potřeboval se dostat vlakem z Plzně do Sušice. Nezbylo než si na cestu vyžebrat a překvapivě jsem uspěl hned u prvních oslovených. Tehdy se ještě nejednalo o tak rozšířenou formu žebroty 🙂 Žádosti o pár peněz na cestu jsou dnes převáženě podvody a děsná nuda.

Nepříjemné podvody/žebrota a předražený prodej čehokoli

Je na každém kdy mu situace začne být nepříjemná. Jak z ní vybruslit je individuální. V každém případě je zbytečné nechat se naštvat a vyprovokovat. Situaci se snažím sledovat z nadhledu a bavit se jí.  Prodejcům čehokoli je fajn na začátku dostatečně důrazně říct, že o nic nemáte zájem i když možná máte. Jsou to vaše otevřená vrátka pro vycouvání v okamžiku, kdy začne být situace nepříjemná. “Já na začátku říkal že o nic nemám zájem a na tom se nic nezměnilo, díky čau!“ a odcházíte. Skvělá obrana proti většině vlezlých triků je dotyčné osobě detailně popsat, co bude následovat. Popsat jim samotný princip triku a čeho chtějí docílit. Většinou je vykolejíte takovým způsobem, že si vás přestanou všímat.

Situace, kdy nás někdo chce obrat o co nejvíc peněz

Nejhorší kategorie. Zatím jsem měl to štěstí, že mě pořádně neokradli. Předejít okradení můžete mnoha způsoby. Jeden z nich je znát všechny triky, které zloději používají. Pak se jim můžeme vyhnout. Proto vznikl tento článek. Jestli víte o triku, který mi v seznamu chybí, napište mi ho do komentářů.

Podvody na cestovatele a turisty

Pouliční podvody

Náramek přátelství

Někdo vás osloví a nabídne náramek přátelství. Nezávisle na tom, jaká bude vaše odpověď, pokusí se chytit vaše zápěstí a začnou vám dělat náramek a požádají o zaplacení. Tento podvod může být také použít jako rozptýlení, zatímco další kapsář se vás pokusí okrást.

Typické pro: Paříž, Řím, Barcelona, Káhira

Růže pro přítelkyni

Jste ve společnosti přítelkyně/manželky a osloví vás muž s nabídkou růží. Růži rovnou předává ženě a vše vypadá, jako že je květina zdarma. Následně vás požádá, abyste mu růži zaplatili a chce přehnaně vysokou částku. Pokud odmítnete, vylíčí vás před přítelkyní, jako špatného přítele/manžela. Vzít kytku ženě a vrátit ji podvodníčkovi se vám také moc chtít nebude.

Typické pro: Paříž, Řím, Barcelona

Nalezený prsten

Žena upustí prsten přímo před vámi a zeptá se, zda jste ho upustil vy. Když řeknete, že ne, žena detailněji prohlédne prsten a začne přesvědčovací divadlo, že je to opravdové zlato (samozřejmě není). Potom následuje nabídka prodeje prstenu za “výhodnou” cenu, ve skutečnosti si kupujete předraženou cetku.

Typické pro: Paříž

Odložené dítě

Přistoupí k vám žena a vnutí do náruče dítě (většinou se jedná o panu). Dokud jste v šoku a ruce máte zaneprázdněné držením dítěte, její komplic vám vybere kapsy a tašku.

Typické pro: Řím

Skořápky a podobné hry

Většině lidem je tento trik asi známý z dob, kdy skořápky frčely u nás, ale někdo trik možná nezná. Nebo se jedná o jinou hru. Muž na ulici předvádí skořápky (uhádněte, ve kterém kelímku je míček), případně nějaký kouzelnický trik. Má kolem sebe spolupachatele převlečené za turisty tvářící se, že sledují představení. Je to proto, aby vás zaujali a vyvolali chuť přistoupit blíž a také se podívat. Dokud máte pozornost upoutanou na trik/kuličku, jeden z kompliců vás okrade.

Typické pro: Paříž, Londýn

obdobný trik, jako s ořechy, používají

Voňavka

Cikánka, prodávající padělané voňavky, hodí vám jednu do klína, když sedíte na lavičce, a trvá na zaplacení. Nejlepší je hodit ji voňavku zpátky.

Typické pro: Praha

Dodala: @Tatiana Helena Sikorska

Odhozená peněženka

Na cestu se umístí prázdná peněženka, která vypadá, že byla ukradená, vyprázdněná a odhozená. Když budete procházet kolem, instinktivně zkontrolujete vlastní peněženku, zda ji máte. Pozorovatel si zaznamená, kde peněženku kontrolujete a díky tomu ví, kam si pro ni má šáhnout, až vás bude chtít okrást o kousek dál v ulici. Peněženku kontrolujeme zcela instinktivně a i když trik znáte, těžko se vyvarujete tomu nezkontrolovat ji. Postačí být následně ve střehu, protože hrozí, že vás někdo bude chtít okrást.

Typické pro: Řím, Ukrajina

Skvrna na oblečení

Někdo záměrně vylije něco (cokoli počínaje kečupem až po falešný ptačí trus) na vaši bundu. Může to udělat nenápadně nebo do vás náhodně narazí. Následuje upozornění na flek a nabídka pomoci s vyčištěním. Jakmile bude mít ruce na vaší bundě, aby ji očistil, ukradne vše, co máte po kapsách.

Typické pro: Buenos Aires, Rio De Janeiro

Leštič bot

Muž přímo před vámi upustí kartáč na čištění bot. Když mu kartáč zvednete, odvděčí se vyleštěním vašich bot. Zatímco ze začátku to vypadá jako gesto vděku (zadarmo), po dokončení se bude domáhat placení za poskytnutou službu.

Typické pro: Istanbul

Žena prodávající rozmarýn

Stará žena nabídne svazek rozmarýnu, který má symbolizovat přátelství. Chytí vás za ruku a nabídne se, že předpoví budoucnost. Potom, ano uhodli jste, požádá o zaplacení poskytnuté služby. A pokud odmítnete zaplatit, začne proklínat celou vaši rodinu do Xtého kolene – což může být trochu děsivé! Když trik znáte, je to úchvatné až zábavné divadlo 🙂 Muhehe.

Typické pro:  Španělsko, Indii

Fotograf

Ve chvíli, kdy fotíte (nejčastěji, kdy pár fotí jeden druhého), k vám přistoupí přátelsky vypadající místní a nabídne, že vás vyfotí společně. V lepším případě požádá o trochu peněz za vyfocení. V horším uteče s foťákem či telefonem.

Typické: Evropa

Hudební umělec

Přátelský a nadšený muž nějak zaujme vaši pozornost, když budete procházet kolem něho, a požádá, abyste si poslechli jeho hudbu. Následně dostanete CD, které vypadá, že je zadarmo. Bude vyprávět, jak velkou laskavost mu uděláte, když  CD pustíte kamarádům v rodném městě. Jakmile CD přijmete přichází žádost o zaplacení. Pokud odmítnete, může dojít k zastrašování ze strany umělce a jeho přátel dokud nezaplatíte.

Typické pro: New York

Obchod s drogami

Řidič taxíku nebo řidič tuk-tuku vám na cestě na párty, nebo noční pařbu (obvyklé pro full moon párty v Thaisku) může nabídnout drogy. Když to přijmete, objeví se „náhodou“ kolemjdoucí falešný policajt, který vás nachytá a nařídí vám zaplatit nemalou částku, abyste se vyhnuli vězení.

Typické: Koh Phangan (Thaisko)

Cestovní podvody

Drahý řidič taxíku

Někteří řidiči taxi budou těžit z vaší neznalosti okolí. Záměrně pojedou delší trasu, bočními ulicemi a zvolí cestu, kde je největší pravděpodobnost velkého provozu. Mívají pozměněné taxametry a tak cena naskakuje mnohem rychleji.

Typické: po celém světě

Taxi z letiště

Při platbě řidiči za taxi vám oznámí, že cena není za taxi, ale za osobu a musíte zaplatit několikanásobek. Někdy vám tvrdí, že cena za odvoz z letiště je jiná (vyšší) než kolik ukazuje taxametr a vyžaduje zaplatit tuto částku.

Typické pro: Paříž, Portugalsko

Dodal: @pavelsimecek

Cesta taxíkem za tmy

S řidičem taxíku smlouváte cenu za odvoz z letiště, až budete v nějaké odlehlé vesnici, řidič zastaví a bude žádat další peníze za to, aby pokračoval v cestě. S oblibou to dělají, když jedete v noci nebo obecně za tmy.

Typické pro: Indonésie

Dodala: @Tatiana Helena Sikorska

Lhaní všeho druhu

Vystoupíte z metra, chcete se dostat k hotelu, ale pět lidí, kteří se na první pohled neznají, vám budou tvrdit, že oblast/ulice je uzavřená. A je uzavřená protože… …je festival/svátek/oslava, cokoliv je napadne. Jedná se o lež, jejím cílem má být vás dostat do „Government tourist office“. Která je cokoliv jen ne „Government”. Uvnitř pokračuje představení, které vás má utvrdit v tom, co už jste slyšeli. Jelikož nemáte z důvodu „uzavírky“, kde spát, jste rádi, že vám pomůže „kanceláře“ rezervovat minimálně hotel. Ten je často velice předražený. Když už jste v tom, tak by jste ideálně měli rezervovat i jízdenky na vlak a případně i letenky. Že už nějaké máte? Nevadí! Všechno vyřeší za vás a (velmi ochotně) všechny vaše předchozí rezervace zruší.

Typické pro: Indie

Dodal: @tfabian

Falešný kontrolor lístků

Přistoupí k vám člověk v uniformě nádražáka s požadavkem na kontrolu lístků. Vymyslí si nějaký problém (potřebujete speciální razítko) a pošle vás na pobočku, kde vás okradou jeho společníci.

Typické pro: Indie

Dodal: @pjares

Obsazená sedadla

V místním meziměstském autobuse člověk, co prodával lístky, když jste nastupovali, začne vehementně gestikulovat a bude vás přesvědčovat, že už vystupujete, přitom nejspíše budete sotva na předměstí cílového města. Když vystoupíte, hned se objeví někdo ochotný, kdo vás za nemalou částku rád doveze do centra, kam jste již měli zaplacenou cestu autobusem, ze kterého jste vystoupili.

Typické pro: Vietnam

Dodala: @AdelaSestak

Obsazená sedadla

Do kupé mezinárodního vlaku, kde jsou samí cizinci, přistoupí skupina cikánů a začnou Vás přesvědčovat, že sedíte na jejich místech, aby vyvolali zmatek. V takové chvíli je dobré okamžitě chránit vše cenné, co máte!

Typické pro: Rumunsko

Dodala: @AdelaSestak

Noční autobus

Lidí nabídnou cestovatelům neuvěřitelně levnou cestu nočním autobusem z města do města. Nakonec zaplatíte podstatně víc, než jste si mysleli, jelikož tito lidé mají tendenci prohledat vám veškerá zavazadla a vzít cokoli, co je jen trochu cenné.

Typické pro: Bangkok

Upustit / vyměnit

Řidiče taxíků, číšník, prodejce v obchodě apod. “náhodou” upustí peníze, které vám vrací, a namísto nich zvedne podobně vypadající (ale s podstatně menší hodnotou) mince či bankovky.

Typické pro: Asie

Defekt pneumatiky

Půjčená auta jsou většinou hodně nápadná a můžou z vás udělat cíl pro místní. Záměrně propíchnou pneumatiku, aby vám potom mohli nabídnout její výměnu zdarma. Zatím co nebudete dávat pozor, jeden z nich prohledá auto a ukradne vše cenné.

Typické pro: San José

Vagónový kapsáři

Natřískané vlaky, metra, tramvaje, autobusy jsou nejoblíbenější mezi kapsáři. Lidi často musí stát hodně blízko vedle sebe. To umožňuje zlodějíčkům snadno se dostat do kapsy či tašky cestujících.

Typické pro: Evropa

Podezřelá půjčovna

Na ulici si půjčíte motorku nebo na pláži vodní skůtr za podezřele výhodnou cenu. Při vrácení vás majitel nařkne, že jste stroj zničili/odřeli a ukáže vám vadu na přístroji (ta byla předem připravena a schována). Následně vyžaduje zaplacení nemalé částky za opravu. Pokud odmítnete, zdá se vám to divné, zavolá policistu. Někdy turisté sami vyžadují přítomnosti policie. Buď přijde falešný policista, nebo v horším případě pravý, který je s půjčovnou domluvený, a potvrdí jejich verzi. Pak nezbývá než zaplatit.

Řidič taxíku na útěku

Když dorazíte do hotelu z letiště, řidič taxíku laskavě vyndá vaše zavazadla z kufru. Bude působit, že hodně spěchá, naskočí zpátky do auta a odjede, co nejrychleji to půjde. Je to protože si nechal jedno z nejmenších a nejméně zapamatovatelných zavazadel ve taxíku.

Typické pro: Las Vegas

Správní poplatek za vyřízení víza

Celníci na pozemních hranicích, kde je možné dostat vízum na místě, vyžadují určitou sumu navíc jako správní poplatek za vyřízení víza, který si ale stanoví sami pro sebe. Nejlepší obranou je předem si zjistit aktuální cenu víza a dotyčnému úředníkovi říct, že víte, že se platí pouze částka za vízum, nic navíc.

Typické pro: Hranice Vietnam/Kambodža

Dodala: @AdelaSestak

Obchody a služby

Ukázka domácích koberců

„Můj táta má doma super koberce, přijď se kouknout.“ … a nepustí, dokud nekoupíte.

Typické pro: Istanbul, Turecko

Dodal: @PavelTrojanek

Falešná bankovka

Při nákupu je vám vrácena falešná bankovka. Jakožto turista rozdíl na první pohled nerozeznáte a zjistíte ho až když s ní zkoušíte zaplatit.

Typické pro: Čína

Záměna bankovky

Při placení větší bankovkou ji prodavač na chvíli schová pod pult a pak vytáhne falešnou ve stejné hodnotě a bude vám tvrdit, že je to ta vaše a že mu máte dát jinou, pravou.

Typické pro: Chile

Dodala: @Tatiana Helena Sikorska

Pokladní na telefonu

Pokladní v obchodě bude předstírat, že při obsluhování telefonuje. Ve skutečnosti si fotí vaši kreditní kartu, aby se z ní dala později udělat kopie, případně zneužít online.

Typické pro: Barcelona

Pomalé počítání

Pokladní bude počítat peníze nazpět neuvěřitelně pomalu a obvykle se u toho pozastaví v naději, že ztratíte trpělivost a vezmete si peníze. Nic méně, bude mít napočítanou podstatně menší sumu, než má vrátit.

Typické pro: Evropa

Úžasný obchod se špeky

Přátelský řidič tuk-tuku vám řekne, že destinace, kam směřujete, je uzavřená a poradí vám náhradní řešení. Když dorazíte, potkáte dalšího přátelského muže, který vám poví, jak nakoupil diamanty a drahokamy v místním obchodě a potom je prodal výrazně dráž u sebe doma. Cílem je, abyste si nakoupil šperky, diamanty nebo dokonce koberce s tím, že to doma prodáte za podstatně vyšší cenu.

Typické pro: Bangkok, Nové Dillí

Falešný telefonát z recepce

Zloděj identit zavolá do vašeho hotelového pokoje jako že je z recepce. Bude předstírat problém s platbou za ubytování a požádá o přepotvrzení údajů kreditky. Zavolají uprostřed noci, kdy je méně pravděpodobné, že sejdete dolu, abyste to vyřešili. Nadiktujete mu kreditku s údaji, on potvrdí, že je vše v pořádku, a vy máte ráno vyluxovaný účet.

Typické pro: Po celém světě

Kontrola pokoje

Dva lidé oblečení jako zaměstnanci hotelu zaklepou na dveře a tvrdí, že se jedná o běžnou pokojovou kontrolu. Jeden upoutá vaši  pozornost konverzací, zatímco druhý krade hodnotné věci.

Typické pro: Barcelona, Madrid

Falešná donáška jídla na pokoj

Podvodníci vám podstrčí pod dveře hotelového pokoje falešný lístek s jídly, které si můžete objednat na pokoj. Doufají, že si od nich něco večer, kdy se vám nebude chtít jít ven, objednáte. Po telefonu jim nadiktujete číslo karty, pro zaplacení. Jídlo nikdy nedorazí, ale účet vám vyluxují dokonale.

Typické pro: USA

Falešný doktor s pojistkou

Naváže s vámi kontakt muž, který tvrdí že je doktor, a pokusí se vám prodat falešné dokumenty o lékařském ošetření, abyste je mohli v rodné zemi využít pro pojišťovnu a dostat z ní nějaké peníze. Krom toho, že se jedná o pojišťovací podvod, jsou pojišťovny s trikem obeznámeny. Nebude to fungovat a hrozí žaloba ze strany pojišťovny.

Typické pro: Nové Dillí

Falešný policista

Oficiálně vyhlížející policista k vám přistoupí. Vysvětlí, že v oblasti se vyskytují falešné bankovky, a požádá vás o předložení vašich peněz. Jakmile vám je vrátí, budou už nějaké peníze chybět. Někdy požádají o předložení pasu a víz. Následně předstírají, že je s nimi něco v nepořádku a řeknou si o poplatek za vyřešení problému.

Typické pro: Mexiko City, Bogota, Bukurešť, Bangkok

Falešný lístek

Zatím co stojíte ve frontě na lístek, přistoupí oficiálně vypadající (ale falešný) zaměstnanec a nabídne vám dražší lístek za to, že nebudete muset stát ve frontě. Může to vypadat zajámavě, ale lístek je falešný.

Typické pro: Paříž, Londýn

Místní (spolu)občané a děti

Příliš ochoty

Příjemný muž, který mluví vaším jazykem (většinou umí větu až dvě česky a pak přechází do angličtiny), nabídne pomoc s matoucí bankomatem či automatem na jízdenky. Ač to může vypadat, že se snaží opravdu pomoct, ve skutečnosti si ale zapamatovává pin, aby vás později mohli okrást. Občas se může stát, že ukradne hotovost a uteče s ní.

Typické: Evropa

Pomoc s automatem na lístky v metru

Někdo vám nabídne pomoc s automatem na lístky. Samo sebou to vypadá jako že zadarmo, po vypadnutí lístků si drobné dotyčná osoba nechá, ani se nesnaží vám je vrátit a odchází.

Typické pro: Miláno

Dodal: @jirkazeman

Placení za parkování

Přijedete na turisticky atraktivní místo a automaticky za vámi přijde výběrčí parkování. Obvykle chce pár korun, proto bez váhání platíte. Dostanete i doklad v řeči, které nerozumíte. Až později poznáte, že místní platit nemusí a při dotazu na správě atrakce zjistíte, že parkování je zdarma.

Typické pro:  Thajsko

Dodal: @povedeny

Vagus jde s vámi

Řidič za vámi pošle špinavé a zanedbané děti, kteří vás následují všude, kam jdete. Následně se připojí i stejně zanedbaně vypadající rodič.  Na výzvy k odchodu nereagují a čekají, až se z jejich přítomnosti vyplatíte.

Typické pro: Albánie

Dodal: @pavelsimecek

Prodejce map

Několik lidí k vám přistoupí a začnou nabízet lokální mapu. Rozloží ji před vámi. Tím dojde k rozptýlení. Zatímco věnujete pozornost mapě, další člověk se vás pokouší okrást.

Typické pro: Evropa

Žebrák

Žebrák, většinou stařík či těhotná žena, se pokouší vyvolat pocit viny, abyste mu dáli trochu peněz. Možná se to nezdá být tak strašné, ale často někde v okolí čeká kapsář, aby zjistil, kde máte peněženku.

Typické pro: Po celém světě

Masáž zdarma

Budete-li odpočívat na pláži, osloví vás muž a nabídne masáž nohou zdarma. I když řeknete, že nemáte zájem, pokusí se udělat ukázkovou masáž zdarma. Jakmile se mu povede, bude opruzovat kolem a vyžadovat poměrně vysokou částku za masáž.

Typické pro: Barbados, Bahamy

Flirt

Přitažlivá žena osloví muže, který cestuje sám, a začne s ním flirtovat. Zeptá se ho, zda by s ní nechtěl jít do baru nebo nočního klubu. Účet na konci večera bude neskutečně vysoký.

Typické pro: Athény

Upozornění na kapsáře

Kapsáři budou předstírat, že jsou vstřícné místní a řeknou vám, že před chvilkou viděli, jak někomu ukradli peněženku či telefon, abyste byl opatrný. Podívají se, jak si kontrolujete peněženku a telefon. Později se vás o ně pokusí okrást! Ze stejného důvodu, můžou někde umístit ceduli varující před kapsáři. Ze stejného důvodu jsou kontraproduktivní cedule umístěné v Pražských tramvajích, pokud je na blízku kapsář, kontrolou své peněženky/telefonu jen ukazujete kam má jít.

Typické: Evropa

Rozbitý foťák

Někdo Vás požádá, abyste je vyfotili spolu s přáteli. Foťák nebude fungovat, a když jim ho budete chtít vrátit, upustí ho a rozbijí! Potom po vás celá skupina chce peníze na opravu, případně vás okradou, zatím co nedáváte pozor.

Typické pro: Po celém světě

Netrpělivá studentka

Nevinně vypadající holka zaslechne, že mluvíte anglicky. Přistoupí k vám a požádá, zda by nemohla procvičit svou angličtinu. Její příběh se může rychle proměnit v srdcervoucí historku až požádá  o peníze. Někdy vás pozve do kavárny, abyste si povídali a ona mohla procvičit lépe angličtinu. Po čase se vytratí a vy máte na krku hodně vysoký účet. Slečny jsou domluveny s kavárnami na provizích.

Typické pro: Šanghaj, Peking a Si-a

Oříšky zdarma

Osloví Vás muž, zatímco sedíte u stolu, nabídne vám trochu ořechů a hodí jich pár na stůl. Jakmile se jednoho dotknete, vyžaduje zaplacení.

Typické pro: Rio de Janeiro

Pohled

Chudě vypadající dítě vám strčí do ruky pohled s propiskou a požádá o pomoc s napsáním dopisu domů.  Vypráví o svojí chudobě a vyvolá ve vás pocit lítosti. Pokusí se také vyvolat pocit viny, aby dostalo nějaké peníze.

Typické pro: Řím

Charitativní petice

Skupina dětí, které nejčastěji předstírají, že jsou hluché, požádají o podepsání charitativní petice a poprosí o příspěvek. Zatímco budete číst petici, jejích ruce prohrabávají vaše kapsy.

Typické pro: Paříž

Cikánské děti

Na ulici vás obklopí velká skupina cikánských děti a budou obtěžovat, dokud jim nedáte nějakou hotovost či něco cenného. Někdy se pokouší prodat noviny a názorně je předvádí, aby vás rozptýlily a mohly okrást.

Typické pro: Řím, Milan, Florencie

Zavřený hotel

Řidič taxíku (který je součástí podvodu) vás přesvědčí, že váš hotel je uzavřen z důvodu rekonstrukce a poradí vám jiný. Tento hotel bude neskutečně předražený a na hrozném místě. Jsou zaznamenány případy kopírování jmen známých hotelů, aby si turista myslel, že dorazil na správné místo a fotografie na internetu jen neodpovídají realitě!

Typické pro: Evropa

Zajímavé téma?

Jak se vypořádat s přesvědčováním a manipulací ze strany podvodníků, žebráků ale i prodejců se věnuje dnes už klasická kniha Zbraně vlivu od Roberta Cialdiniho, kterou vřele všem doporučuji. Přečetl jsem ji jedním dechem. Kniha je určena těm, kteří odmítají být manipulováni, kteří chtějí porozumět tomu, v čem tkví síla přesvědčovacích taktik a hodlají se aktivně bránit.

Znáš jiný trik/podvod?

Poděl se o něj s ostatními v diskusi níže. Rád ho přidám do článku.

Líbilo se? Myslíš, že je článek užitečný?

Nenech ho utopit se ve vlnách internetu. Sdílej obsah dál přes sociální sítě, emaily nebo jen z pusy do ucha.