Hledání spolucestovatele

Hledání spolucestovatele

Cestování

Člověk je tvor společenský a na cesty raději většinou vyráží ve dvou a více lidech. Na kurzech TravelHackingu často slýchám povzdech, že by lidé někam vyrazili, ale nemají s kým. Čím je člověk starší, tím méně známých má čas s vámi někam vyrazit. Rodina, práce, termíny… Najít si spolu-cestovatele přitom není složité. Má to však i svá úskalí. Pokračovat ve čtení

5.00 avg. rating (98% score) - 5 votes
Nejlepší weby pro cestování, které neznáte

Nejlepší weby pro cestování, které neznáte

Cestování

Ať si říká kdo chce, co che cestování je přínosné. Pro mě rozhodně ano. Nabízí možnosti rozšířit si obzory, vyzkoušet nové věci a vytvořit nová přátelství a partnerství (ta obchodní, samozřejmě).

Jedná se o volný překlad původního článku a doplnění o další zdroje.

Ale není to jen pohoda jazz, bary, města a válečka na plážích. I když si naplánujete každičký detail cesty, s velkou pravděpodobnosti dojde k nějaké té stresové situaci a problému. Nejlepší způsob, jak minimalizovat pravděpodobnost vzniku nepříjemností na cestách, je vybavit se znalostmi místního prostředí a získat co nejvíce kvalitních informací.

Říkáte si “Voe, vo co de? Koupím průvodce!” Knižní průvodci jsou fajn (většinou) a mám je moc rád. Když se táhnete přes půl Asie jsou ale celkem drahá sranda. Navíc je to jenom kniha a nenabízí odpovědi na všechny otázky. Internet světu vládne a nabízí často mnohem aktuálnější informace. Obrovské množství kvalitních rad a nebo ulehčení situace / problému nabízí níže uvedené weby. Co čert nechtěl jsou až na jedinou výjimku Anglicky, protože ten český právě čtete 🙂

Sleepinginairports.net

Tyto stránky jsou ideální pro batůžkáře a lidi neustále na cestách. Ať už potřebujete chytit ranní let, nebo se jen snažíte ušetřit na nočním ubytování, přespání na letišti se může zdát jako dokonalá volba – jen byste měli vědět, do čeho jdete. Stránky hodnotí letiště dle pohodlí, komfortu, čistoty a zákaznického servisu.

Najdete zde vše, co potřebujete vědět o letištích, které se chystáte navštívit, počínajíc studeným interiérem Los Angeleského letiště až po dekadentní volná kina a tematické zahrady mezinárodního letiště v Singapuru.

Seat61.com

Muž v sedadle 61 je týpek, co se snaží projet celý svět po zemi autobusem nebo vlakem. Nabízí neuvěřitelně detailní informace o cestách po světě. Velice praktické jsou stránky především vydáte-li se na cestu do Asie, ale nejen tam. Detailní mapa s přestupy a dalšími možnostmi dopravy je vyčerpávající. Čína, Vietnam, Singapur, Kambodža, Thajsko, Barma, Malajsie a to vše po zemi autobusem nebo vlakem. Geniální.

Spottedbylocals.com

Spottedbylocals je řada blogů, mobilní aplikace a příručky ke stažení ve formátu PDF o 57 městech po celém světě (většinou v Evropě a některé v Severní Americe). Stránky byly založeny v roce 2008, poté, co byl zakladatel naprosto rozčarovaný zastaralými a neosobními tipy, které našel v průvodcích. Průvodci po městech jsou psány místními obyvateli (“fandy”), kteří důvěrně znají svá města a milují je natolik, že se chtějí podělit o některé skryté poklady.

Welove2ski.com

Server, který nabízí komplexní průvodce více než 500 různými lyžařskými středisky ve 22 zemích jak pro milovníky lyžování, kteří si chtějí odzkoušet některé z nejlepších odlehlých krajin v Evropě, tak i pro rodiny s dětmi, které hledají dostupná horská střediska. Redaktoři se velmi dobře vyznají v lyžařských oblastech po celém světě, a pokud plánujete lyžařskou dovolenou, byli byste blázen, kdybyste nedal na jejich rady. Pro někoho, kdo jezdí pravidelně do Rakouska / Německa / Itálie na lyže web nebude mít asi velkou hodnotu, ale když se vydáte na lyže v USA podobný web určitě potěší a pomůže najít to správné středisko.

Hotelswelove.com

Ultra jednoduchý web, krásný a k tomu všemu i informativní. Stránky se svérázným designem a se snadnou navigaci se dělí dle oblíbených měst (Milan, Istanbul, Amsterdam atd.) do tří sekcí – myslet, hrát, spát (Think, Play, Sleep) – které přináší informace o nezávislých akcích, skvělých happeninzích a stylových hotelech ve stravitelných dávkách informací.

Travelfish.org

Mustread pro každého kdo se vydává do Jihovýchodní Asie. Jedná se o detailního online průvodce touto částí světa. Nabízí cenově dostupná místa s tropickými pláží a bohatou kulturou v Jihovýchodní Asií, hned kousek od australského severního pobřeží. Travelfish.org jsou stránky, které obsahují aktuální průvodce a články o všem, počínajíc etnickými menšinami v Barmě, až po nejlepší krejčí v Thajsku. Úvodní stránka webu obsahuje přehled hlavních témat diskusního fóra, kde se řeší vše co se týká Jihovýchodní Asie. Lidé mohou pokládat otázky, na které získají v zásadě unikátní odpovědi, často od velice zkušených cestovatelů nebo lokálů.

Adioso.com

Adioso je australská společnost, která byla založena v Melbourne v roce 2007 a pokouší se obrátit naruby způsob, jakým lidé mohou cestovat. Je to vyhledavač a rezervační aplikace letenek, která umožňuje pokládat otázky typu: “Las Vegas každý pátek návrat za 6 – 10 dní” nebo “Jihovýchodní Asii na konci ledna na 10 až 15 dnů”. To vše pro získání lepších cen. Vyhledávání není vždy dokonalé a podobný systém je nám známý díky českým low cost vyhledávačům. Adioso se pokusilo tento princip aplikovat na celý svět.

Airhelp

Airhelp se může ukázat jako velmi užitečný ve chvíli, kdy s problémy dorazíte do cíle nebo se vrátíte domů se zpožděním. Prostě dopravce selže. Na nic se nedá 100% maximálně spolehnout a to platí i u letecké dopravy. Cílem Airhelp je zajistit kompenzaci případných finančních ztrát, které můžou vzniknout v důsledku zpožděných, zrušených nebo přeplněných letů. Služba prosazuje práva zákazníka podle mezinárodní legislativy, a pokud máte nárok, bude bojovat za vaši odměnu. Zatím web pomáhá lidem v Evropě (ČR tam momentálně vypadla), Velké Británii a Severní Americe, ale s tak užitečnou službou určitě časem dosáhnou globálního působení.

Čech ve vietnamu

Člověk, který odešel z korporátu, žije ve Vietnamu a píše o tom bez bullshitu 🙂 Jestli se chystáte do Vietnamu, nebo o cestě uvažujete stránky Čech ve Vietnamu si musíte pročíst. Najdete tam mnoho velice užitečných rad od toho jak sehnat levnější víza, kde a jak měnit peníze až po tipy na výlety.

Tripit

Jedna z mnoha aplikací, které řeší zásadní problém pro lidi co cestují hodně a pravidelně. Aplikace vám drží itinerář letů a rezervací v hotelech. Stačí přeposlat nějaké potvrzení letu / rezervace na email plans@tripit.com a oni automaticky zpracují potvrzení a zařadí do itineráře na správné místo. Následně se záznam zapíše do kalendáře, který si můžete namapovat ke svému. Moc užitečná věc a k tomu zdarma. Obdobná služba je například Gate Guru

Rome2Rio

Web, který snad nemusím představovat, ale pokud neznáte, tak Rome2Rio vám najde cestu odkukoli kamkoli. Více informací se dočtete v samostatném článku věnovaném tomuto geniálnímu vyhledávači.

Myslíš, že je článek užitečný?

Nenech ho utopit se ve vlnách internetu. Sdílej obsah dál přes sociální sítě, emaily nebo jen z pusy do ucha.

4.75 avg. rating (94% score) - 8 votes
50 možností jak podvést a okrást cestovatele aneb na co si dát pozor na cestách

50 možností jak podvést a okrást cestovatele aneb na co si dát pozor na cestách

Cestování

Nepříjemné zážitky z cest máme často spojené s podvody. Všude na světě jsou větší či menší podvodníci přiživující se na turistech. Mám je soukromě rozděleny do tří kategorií.

Malé podvůdky a žebrota pro pár drobáků

Často velice obtěžující, ale mám je rád. Bavím se tím, co jsou lidé schopni vymyslet a ocením, když se někomu podaří ze mě fikaně dostat nějaké drobné. Dokud dotyčná osoba nepřekročí hranici, kdy mi začne být situace nepříjemná, je všechno v pohodě. Většinou lidé žebrají o pár drobných prostřednictvím smyšlených příběhů. Miluju příběhy. Když je dostatečně dobrý a uvěřitelný, rád se nechám připravit o drobné. Takové příběhy sbírám i v Praze. Nikdy nevíte, jestli je skutečný nebo ne. Sám jsem se před lety dostal do situace, kdy jsem byl bez koruny na nádraží a potřeboval se dostat vlakem z Plzně do Sušice. Nezbylo než si na cestu vyžebrat a překvapivě jsem uspěl hned u prvních oslovených. Tehdy se ještě nejednalo o tak rozšířenou formu žebroty 🙂 Žádosti o pár peněz na cestu jsou dnes převáženě podvody a děsná nuda.

Nepříjemné podvody/žebrota a předražený prodej čehokoli

Je na každém kdy mu situace začne být nepříjemná. Jak z ní vybruslit je individuální. V každém případě je zbytečné nechat se naštvat a vyprovokovat. Situaci se snažím sledovat z nadhledu a bavit se jí.  Prodejcům čehokoli je fajn na začátku dostatečně důrazně říct, že o nic nemáte zájem i když možná máte. Jsou to vaše otevřená vrátka pro vycouvání v okamžiku, kdy začne být situace nepříjemná. “Já na začátku říkal že o nic nemám zájem a na tom se nic nezměnilo, díky čau!” a odcházíte. Skvělá obrana proti většině vlezlých triků je dotyčné osobě detailně popsat, co bude následovat. Popsat jim samotný princip triku a čeho chtějí docílit. Většinou je vykolejíte takovým způsobem, že si vás přestanou všímat.

Situace, kdy nás někdo chce obrat o co nejvíc peněz

Nejhorší kategorie. Zatím jsem měl to štěstí, že mě pořádně neokradli. Předejít okradení můžete mnoha způsoby. Jeden z nich je znát všechny triky, které zloději používají. Pak se jim můžeme vyhnout. Proto vznikl tento článek. Jestli víte o triku, který mi v seznamu chybí, napište mi ho do komentářů.

Podvody na cestovatele a turisty

Pouliční podvody

Náramek přátelství

Někdo vás osloví a nabídne náramek přátelství. Nezávisle na tom, jaká bude vaše odpověď, pokusí se chytit vaše zápěstí a začnou vám dělat náramek a požádají o zaplacení. Tento podvod může být také použít jako rozptýlení, zatímco další kapsář se vás pokusí okrást.

Typické pro: Paříž, Řím, Barcelona, Káhira

Růže pro přítelkyni

Jste ve společnosti přítelkyně/manželky a osloví vás muž s nabídkou růží. Růži rovnou předává ženě a vše vypadá, jako že je květina zdarma. Následně vás požádá, abyste mu růži zaplatili a chce přehnaně vysokou částku. Pokud odmítnete, vylíčí vás před přítelkyní, jako špatného přítele/manžela. Vzít kytku ženě a vrátit ji podvodníčkovi se vám také moc chtít nebude.

Typické pro: Paříž, Řím, Barcelona

Nalezený prsten

Žena upustí prsten přímo před vámi a zeptá se, zda jste ho upustil vy. Když řeknete, že ne, žena detailněji prohlédne prsten a začne přesvědčovací divadlo, že je to opravdové zlato (samozřejmě není). Potom následuje nabídka prodeje prstenu za “výhodnou” cenu, ve skutečnosti si kupujete předraženou cetku.

Typické pro: Paříž

Odložené dítě

Přistoupí k vám žena a vnutí do náruče dítě (většinou se jedná o panu). Dokud jste v šoku a ruce máte zaneprázdněné držením dítěte, její komplic vám vybere kapsy a tašku.

Typické pro: Řím

Skořápky a podobné hry

Většině lidem je tento trik asi známý z dob, kdy skořápky frčely u nás, ale někdo trik možná nezná. Nebo se jedná o jinou hru. Muž na ulici předvádí skořápky (uhádněte, ve kterém kelímku je míček), případně nějaký kouzelnický trik. Má kolem sebe spolupachatele převlečené za turisty tvářící se, že sledují představení. Je to proto, aby vás zaujali a vyvolali chuť přistoupit blíž a také se podívat. Dokud máte pozornost upoutanou na trik/kuličku, jeden z kompliců vás okrade.

Typické pro: Paříž, Londýn

obdobný trik, jako s ořechy, používají

Voňavka

Cikánka, prodávající padělané voňavky, hodí vám jednu do klína, když sedíte na lavičce, a trvá na zaplacení. Nejlepší je hodit ji voňavku zpátky.

Typické pro: Praha

Dodala: @Tatiana Helena Sikorska

Odhozená peněženka

Na cestu se umístí prázdná peněženka, která vypadá, že byla ukradená, vyprázdněná a odhozená. Když budete procházet kolem, instinktivně zkontrolujete vlastní peněženku, zda ji máte. Pozorovatel si zaznamená, kde peněženku kontrolujete a díky tomu ví, kam si pro ni má šáhnout, až vás bude chtít okrást o kousek dál v ulici. Peněženku kontrolujeme zcela instinktivně a i když trik znáte, těžko se vyvarujete tomu nezkontrolovat ji. Postačí být následně ve střehu, protože hrozí, že vás někdo bude chtít okrást.

Typické pro: Řím, Ukrajina

Skvrna na oblečení

Někdo záměrně vylije něco (cokoli počínaje kečupem až po falešný ptačí trus) na vaši bundu. Může to udělat nenápadně nebo do vás náhodně narazí. Následuje upozornění na flek a nabídka pomoci s vyčištěním. Jakmile bude mít ruce na vaší bundě, aby ji očistil, ukradne vše, co máte po kapsách.

Typické pro: Buenos Aires, Rio De Janeiro

Leštič bot

Muž přímo před vámi upustí kartáč na čištění bot. Když mu kartáč zvednete, odvděčí se vyleštěním vašich bot. Zatímco ze začátku to vypadá jako gesto vděku (zadarmo), po dokončení se bude domáhat placení za poskytnutou službu.

Typické pro: Istanbul

Žena prodávající rozmarýn

Stará žena nabídne svazek rozmarýnu, který má symbolizovat přátelství. Chytí vás za ruku a nabídne se, že předpoví budoucnost. Potom, ano uhodli jste, požádá o zaplacení poskytnuté služby. A pokud odmítnete zaplatit, začne proklínat celou vaši rodinu do Xtého kolene – což může být trochu děsivé! Když trik znáte, je to úchvatné až zábavné divadlo 🙂 Muhehe.

Typické pro:  Španělsko, Indii

Fotograf

Ve chvíli, kdy fotíte (nejčastěji, kdy pár fotí jeden druhého), k vám přistoupí přátelsky vypadající místní a nabídne, že vás vyfotí společně. V lepším případě požádá o trochu peněz za vyfocení. V horším uteče s foťákem či telefonem.

Typické: Evropa

Hudební umělec

Přátelský a nadšený muž nějak zaujme vaši pozornost, když budete procházet kolem něho, a požádá, abyste si poslechli jeho hudbu. Následně dostanete CD, které vypadá, že je zadarmo. Bude vyprávět, jak velkou laskavost mu uděláte, když  CD pustíte kamarádům v rodném městě. Jakmile CD přijmete přichází žádost o zaplacení. Pokud odmítnete, může dojít k zastrašování ze strany umělce a jeho přátel dokud nezaplatíte.

Typické pro: New York

Obchod s drogami

Řidič taxíku nebo řidič tuk-tuku vám na cestě na párty, nebo noční pařbu (obvyklé pro full moon párty v Thaisku) může nabídnout drogy. Když to přijmete, objeví se „náhodou“ kolemjdoucí falešný policajt, který vás nachytá a nařídí vám zaplatit nemalou částku, abyste se vyhnuli vězení.

Typické: Koh Phangan (Thaisko)

Cestovní podvody

Drahý řidič taxíku

Někteří řidiči taxi budou těžit z vaší neznalosti okolí. Záměrně pojedou delší trasu, bočními ulicemi a zvolí cestu, kde je největší pravděpodobnost velkého provozu. Mívají pozměněné taxametry a tak cena naskakuje mnohem rychleji.

Typické: po celém světě

Taxi z letiště

Při platbě řidiči za taxi vám oznámí, že cena není za taxi, ale za osobu a musíte zaplatit několikanásobek. Někdy vám tvrdí, že cena za odvoz z letiště je jiná (vyšší) než kolik ukazuje taxametr a vyžaduje zaplatit tuto částku.

Typické pro: Paříž, Portugalsko

Dodal: @pavelsimecek

Cesta taxíkem za tmy

S řidičem taxíku smlouváte cenu za odvoz z letiště, až budete v nějaké odlehlé vesnici, řidič zastaví a bude žádat další peníze za to, aby pokračoval v cestě. S oblibou to dělají, když jedete v noci nebo obecně za tmy.

Typické pro: Indonésie

Dodala: @Tatiana Helena Sikorska

Lhaní všeho druhu

Vystoupíte z metra, chcete se dostat k hotelu, ale pět lidí, kteří se na první pohled neznají, vám budou tvrdit, že oblast/ulice je uzavřená. A je uzavřená protože… …je festival/svátek/oslava, cokoliv je napadne. Jedná se o lež, jejím cílem má být vás dostat do “Government tourist office”. Která je cokoliv jen ne “Government”. Uvnitř pokračuje představení, které vás má utvrdit v tom, co už jste slyšeli. Jelikož nemáte z důvodu “uzavírky”, kde spát, jste rádi, že vám pomůže “kanceláře” rezervovat minimálně hotel. Ten je často velice předražený. Když už jste v tom, tak by jste ideálně měli rezervovat i jízdenky na vlak a případně i letenky. Že už nějaké máte? Nevadí! Všechno vyřeší za vás a (velmi ochotně) všechny vaše předchozí rezervace zruší.

Typické pro: Indie

Dodal: @tfabian

Falešný kontrolor lístků

Přistoupí k vám člověk v uniformě nádražáka s požadavkem na kontrolu lístků. Vymyslí si nějaký problém (potřebujete speciální razítko) a pošle vás na pobočku, kde vás okradou jeho společníci.

Typické pro: Indie

Dodal: @pjares

Obsazená sedadla

V místním meziměstském autobuse člověk, co prodával lístky, když jste nastupovali, začne vehementně gestikulovat a bude vás přesvědčovat, že už vystupujete, přitom nejspíše budete sotva na předměstí cílového města. Když vystoupíte, hned se objeví někdo ochotný, kdo vás za nemalou částku rád doveze do centra, kam jste již měli zaplacenou cestu autobusem, ze kterého jste vystoupili.

Typické pro: Vietnam

Dodala: @AdelaSestak

Obsazená sedadla

Do kupé mezinárodního vlaku, kde jsou samí cizinci, přistoupí skupina cikánů a začnou Vás přesvědčovat, že sedíte na jejich místech, aby vyvolali zmatek. V takové chvíli je dobré okamžitě chránit vše cenné, co máte!

Typické pro: Rumunsko

Dodala: @AdelaSestak

Noční autobus

Lidí nabídnou cestovatelům neuvěřitelně levnou cestu nočním autobusem z města do města. Nakonec zaplatíte podstatně víc, než jste si mysleli, jelikož tito lidé mají tendenci prohledat vám veškerá zavazadla a vzít cokoli, co je jen trochu cenné.

Typické pro: Bangkok

Upustit / vyměnit

Řidiče taxíků, číšník, prodejce v obchodě apod. “náhodou” upustí peníze, které vám vrací, a namísto nich zvedne podobně vypadající (ale s podstatně menší hodnotou) mince či bankovky.

Typické pro: Asie

Defekt pneumatiky

Půjčená auta jsou většinou hodně nápadná a můžou z vás udělat cíl pro místní. Záměrně propíchnou pneumatiku, aby vám potom mohli nabídnout její výměnu zdarma. Zatím co nebudete dávat pozor, jeden z nich prohledá auto a ukradne vše cenné.

Typické pro: San José

Vagónový kapsáři

Natřískané vlaky, metra, tramvaje, autobusy jsou nejoblíbenější mezi kapsáři. Lidi často musí stát hodně blízko vedle sebe. To umožňuje zlodějíčkům snadno se dostat do kapsy či tašky cestujících.

Typické pro: Evropa

Podezřelá půjčovna

Na ulici si půjčíte motorku nebo na pláži vodní skůtr za podezřele výhodnou cenu. Při vrácení vás majitel nařkne, že jste stroj zničili/odřeli a ukáže vám vadu na přístroji (ta byla předem připravena a schována). Následně vyžaduje zaplacení nemalé částky za opravu. Pokud odmítnete, zdá se vám to divné, zavolá policistu. Někdy turisté sami vyžadují přítomnosti policie. Buď přijde falešný policista, nebo v horším případě pravý, který je s půjčovnou domluvený, a potvrdí jejich verzi. Pak nezbývá než zaplatit.

Řidič taxíku na útěku

Když dorazíte do hotelu z letiště, řidič taxíku laskavě vyndá vaše zavazadla z kufru. Bude působit, že hodně spěchá, naskočí zpátky do auta a odjede, co nejrychleji to půjde. Je to protože si nechal jedno z nejmenších a nejméně zapamatovatelných zavazadel ve taxíku.

Typické pro: Las Vegas

Správní poplatek za vyřízení víza

Celníci na pozemních hranicích, kde je možné dostat vízum na místě, vyžadují určitou sumu navíc jako správní poplatek za vyřízení víza, který si ale stanoví sami pro sebe. Nejlepší obranou je předem si zjistit aktuální cenu víza a dotyčnému úředníkovi říct, že víte, že se platí pouze částka za vízum, nic navíc.

Typické pro: Hranice Vietnam/Kambodža

Dodala: @AdelaSestak

Obchody a služby

Ukázka domácích koberců

“Můj táta má doma super koberce, přijď se kouknout.” … a nepustí, dokud nekoupíte.

Typické pro: Istanbul, Turecko

Dodal: @PavelTrojanek

Falešná bankovka

Při nákupu je vám vrácena falešná bankovka. Jakožto turista rozdíl na první pohled nerozeznáte a zjistíte ho až když s ní zkoušíte zaplatit.

Typické pro: Čína

Záměna bankovky

Při placení větší bankovkou ji prodavač na chvíli schová pod pult a pak vytáhne falešnou ve stejné hodnotě a bude vám tvrdit, že je to ta vaše a že mu máte dát jinou, pravou.

Typické pro: Chile

Dodala: @Tatiana Helena Sikorska

Pokladní na telefonu

Pokladní v obchodě bude předstírat, že při obsluhování telefonuje. Ve skutečnosti si fotí vaši kreditní kartu, aby se z ní dala později udělat kopie, případně zneužít online.

Typické pro: Barcelona

Pomalé počítání

Pokladní bude počítat peníze nazpět neuvěřitelně pomalu a obvykle se u toho pozastaví v naději, že ztratíte trpělivost a vezmete si peníze. Nic méně, bude mít napočítanou podstatně menší sumu, než má vrátit.

Typické pro: Evropa

Úžasný obchod se špeky

Přátelský řidič tuk-tuku vám řekne, že destinace, kam směřujete, je uzavřená a poradí vám náhradní řešení. Když dorazíte, potkáte dalšího přátelského muže, který vám poví, jak nakoupil diamanty a drahokamy v místním obchodě a potom je prodal výrazně dráž u sebe doma. Cílem je, abyste si nakoupil šperky, diamanty nebo dokonce koberce s tím, že to doma prodáte za podstatně vyšší cenu.

Typické pro: Bangkok, Nové Dillí

Falešný telefonát z recepce

Zloděj identit zavolá do vašeho hotelového pokoje jako že je z recepce. Bude předstírat problém s platbou za ubytování a požádá o přepotvrzení údajů kreditky. Zavolají uprostřed noci, kdy je méně pravděpodobné, že sejdete dolu, abyste to vyřešili. Nadiktujete mu kreditku s údaji, on potvrdí, že je vše v pořádku, a vy máte ráno vyluxovaný účet.

Typické pro: Po celém světě

Kontrola pokoje

Dva lidé oblečení jako zaměstnanci hotelu zaklepou na dveře a tvrdí, že se jedná o běžnou pokojovou kontrolu. Jeden upoutá vaši  pozornost konverzací, zatímco druhý krade hodnotné věci.

Typické pro: Barcelona, Madrid

Falešná donáška jídla na pokoj

Podvodníci vám podstrčí pod dveře hotelového pokoje falešný lístek s jídly, které si můžete objednat na pokoj. Doufají, že si od nich něco večer, kdy se vám nebude chtít jít ven, objednáte. Po telefonu jim nadiktujete číslo karty, pro zaplacení. Jídlo nikdy nedorazí, ale účet vám vyluxují dokonale.

Typické pro: USA

Falešný doktor s pojistkou

Naváže s vámi kontakt muž, který tvrdí že je doktor, a pokusí se vám prodat falešné dokumenty o lékařském ošetření, abyste je mohli v rodné zemi využít pro pojišťovnu a dostat z ní nějaké peníze. Krom toho, že se jedná o pojišťovací podvod, jsou pojišťovny s trikem obeznámeny. Nebude to fungovat a hrozí žaloba ze strany pojišťovny.

Typické pro: Nové Dillí

Falešný policista

Oficiálně vyhlížející policista k vám přistoupí. Vysvětlí, že v oblasti se vyskytují falešné bankovky, a požádá vás o předložení vašich peněz. Jakmile vám je vrátí, budou už nějaké peníze chybět. Někdy požádají o předložení pasu a víz. Následně předstírají, že je s nimi něco v nepořádku a řeknou si o poplatek za vyřešení problému.

Typické pro: Mexiko City, Bogota, Bukurešť, Bangkok

Falešný lístek

Zatím co stojíte ve frontě na lístek, přistoupí oficiálně vypadající (ale falešný) zaměstnanec a nabídne vám dražší lístek za to, že nebudete muset stát ve frontě. Může to vypadat zajámavě, ale lístek je falešný.

Typické pro: Paříž, Londýn

Místní (spolu)občané a děti

Příliš ochoty

Příjemný muž, který mluví vaším jazykem (většinou umí větu až dvě česky a pak přechází do angličtiny), nabídne pomoc s matoucí bankomatem či automatem na jízdenky. Ač to může vypadat, že se snaží opravdu pomoct, ve skutečnosti si ale zapamatovává pin, aby vás později mohli okrást. Občas se může stát, že ukradne hotovost a uteče s ní.

Typické: Evropa

Pomoc s automatem na lístky v metru

Někdo vám nabídne pomoc s automatem na lístky. Samo sebou to vypadá jako že zadarmo, po vypadnutí lístků si drobné dotyčná osoba nechá, ani se nesnaží vám je vrátit a odchází.

Typické pro: Miláno

Dodal: @jirkazeman

Placení za parkování

Přijedete na turisticky atraktivní místo a automaticky za vámi přijde výběrčí parkování. Obvykle chce pár korun, proto bez váhání platíte. Dostanete i doklad v řeči, které nerozumíte. Až později poznáte, že místní platit nemusí a při dotazu na správě atrakce zjistíte, že parkování je zdarma.

Typické pro:  Thajsko

Dodal: @povedeny

Vagus jde s vámi

Řidič za vámi pošle špinavé a zanedbané děti, kteří vás následují všude, kam jdete. Následně se připojí i stejně zanedbaně vypadající rodič.  Na výzvy k odchodu nereagují a čekají, až se z jejich přítomnosti vyplatíte.

Typické pro: Albánie

Dodal: @pavelsimecek

Prodejce map

Několik lidí k vám přistoupí a začnou nabízet lokální mapu. Rozloží ji před vámi. Tím dojde k rozptýlení. Zatímco věnujete pozornost mapě, další člověk se vás pokouší okrást.

Typické pro: Evropa

Žebrák

Žebrák, většinou stařík či těhotná žena, se pokouší vyvolat pocit viny, abyste mu dáli trochu peněz. Možná se to nezdá být tak strašné, ale často někde v okolí čeká kapsář, aby zjistil, kde máte peněženku.

Typické pro: Po celém světě

Masáž zdarma

Budete-li odpočívat na pláži, osloví vás muž a nabídne masáž nohou zdarma. I když řeknete, že nemáte zájem, pokusí se udělat ukázkovou masáž zdarma. Jakmile se mu povede, bude opruzovat kolem a vyžadovat poměrně vysokou částku za masáž.

Typické pro: Barbados, Bahamy

Flirt

Přitažlivá žena osloví muže, který cestuje sám, a začne s ním flirtovat. Zeptá se ho, zda by s ní nechtěl jít do baru nebo nočního klubu. Účet na konci večera bude neskutečně vysoký.

Typické pro: Athény

Upozornění na kapsáře

Kapsáři budou předstírat, že jsou vstřícné místní a řeknou vám, že před chvilkou viděli, jak někomu ukradli peněženku či telefon, abyste byl opatrný. Podívají se, jak si kontrolujete peněženku a telefon. Později se vás o ně pokusí okrást! Ze stejného důvodu, můžou někde umístit ceduli varující před kapsáři. Ze stejného důvodu jsou kontraproduktivní cedule umístěné v Pražských tramvajích, pokud je na blízku kapsář, kontrolou své peněženky/telefonu jen ukazujete kam má jít.

Typické: Evropa

Rozbitý foťák

Někdo Vás požádá, abyste je vyfotili spolu s přáteli. Foťák nebude fungovat, a když jim ho budete chtít vrátit, upustí ho a rozbijí! Potom po vás celá skupina chce peníze na opravu, případně vás okradou, zatím co nedáváte pozor.

Typické pro: Po celém světě

Netrpělivá studentka

Nevinně vypadající holka zaslechne, že mluvíte anglicky. Přistoupí k vám a požádá, zda by nemohla procvičit svou angličtinu. Její příběh se může rychle proměnit v srdcervoucí historku až požádá  o peníze. Někdy vás pozve do kavárny, abyste si povídali a ona mohla procvičit lépe angličtinu. Po čase se vytratí a vy máte na krku hodně vysoký účet. Slečny jsou domluveny s kavárnami na provizích.

Typické pro: Šanghaj, Peking a Si-a

Oříšky zdarma

Osloví Vás muž, zatímco sedíte u stolu, nabídne vám trochu ořechů a hodí jich pár na stůl. Jakmile se jednoho dotknete, vyžaduje zaplacení.

Typické pro: Rio de Janeiro

Pohled

Chudě vypadající dítě vám strčí do ruky pohled s propiskou a požádá o pomoc s napsáním dopisu domů.  Vypráví o svojí chudobě a vyvolá ve vás pocit lítosti. Pokusí se také vyvolat pocit viny, aby dostalo nějaké peníze.

Typické pro: Řím

Charitativní petice

Skupina dětí, které nejčastěji předstírají, že jsou hluché, požádají o podepsání charitativní petice a poprosí o příspěvek. Zatímco budete číst petici, jejích ruce prohrabávají vaše kapsy.

Typické pro: Paříž

Cikánské děti

Na ulici vás obklopí velká skupina cikánských děti a budou obtěžovat, dokud jim nedáte nějakou hotovost či něco cenného. Někdy se pokouší prodat noviny a názorně je předvádí, aby vás rozptýlily a mohly okrást.

Typické pro: Řím, Milan, Florencie

Zavřený hotel

Řidič taxíku (který je součástí podvodu) vás přesvědčí, že váš hotel je uzavřen z důvodu rekonstrukce a poradí vám jiný. Tento hotel bude neskutečně předražený a na hrozném místě. Jsou zaznamenány případy kopírování jmen známých hotelů, aby si turista myslel, že dorazil na správné místo a fotografie na internetu jen neodpovídají realitě!

Typické pro: Evropa

Zajímavé téma?

Jak se vypořádat s přesvědčováním a manipulací ze strany podvodníků, žebráků ale i prodejců se věnuje dnes už klasická kniha Zbraně vlivu od Roberta Cialdiniho, kterou vřele všem doporučuji. Přečetl jsem ji jedním dechem. Kniha je určena těm, kteří odmítají být manipulováni, kteří chtějí porozumět tomu, v čem tkví síla přesvědčovacích taktik a hodlají se aktivně bránit.

Znáš jiný trik/podvod?

Poděl se o něj s ostatními v diskusi níže. Rád ho přidám do článku.

Líbilo se? Myslíš, že je článek užitečný?

Nenech ho utopit se ve vlnách internetu. Sdílej obsah dál přes sociální sítě, emaily nebo jen z pusy do ucha.

4.62 avg. rating (92% score) - 8 votes
42 možností jak cestovat a přitom vydělávat

42 možností jak cestovat a přitom vydělávat

Cestování

Už vás někdy napadlo “Jak to udělat abych mohl(a) cestovat a přitom mi nevyschl zdroj příjmu?” Nebo možná “Jak začít cestovat když nemám moc našetřeno?”

Kombinace cestování a vydělávání peněz je překvapivě snadná záležitost. Většina lidí si myslí pravý opak. Možností je hodně, jen o nich jednoduše člověk neví. Svět se změnil a spíš než nedostatek informací je problémem najít a vyfiltrovat potřebné. Pojďme se podívat na 42 možností jak si můžete přivydělat při cestování, nebo případně získat placenou službu zadarmo a tím ušetřit.

Neumíte cizí jazyk? Naučte se. Jinou odpověď bohužel nemám. Opravdu se naučte. Prostor a svět kde se budete cítit pohodlně se s každým jazykem který ovládáte nepředstavitelně zvětší.

Neexistuje moc věcí, které tak extrémně rozšíří člověku komfortní zónu, jako právě znalost cizího jazyka.

Proč zrovna 42?

Číslo 42 je odpověď na základní otázku Života, Vesmíru a vůbec to už snad dnes ví každý. Jste ready? Tak tady je 42 možností a způsobů jak vydělat peníze cestováním. Stále je to jen zlomek toho co ve skutečnosti můžete dělat.

Učte Anglicky

Spousty lidí umí dobře Anglicky. Máte státnici z Angličtiny? Pak ji můžete jednoduše učit. V mnoha případech nepotřebujete ani státnice, nebo jiné potvrzení. Podívejte se na http://eslcafe.com/ kde všude hledají učitele a jaké jsou na ně požadavky.

Prodávejte Timeshares

Co to je? Timeshare je možnost jak si zajistit dovolenou v resortu pravidelně a “levněji” než běžným způsobem (za předpokladu, že jezdíte pravidelně). Timeshare je určitá forma vlastnictví nemovitosti. Více informací najdete na wikipedii. Proč prodej Timeshares? V první řadě musíte mít prodej v krvi, to je základní předpoklad. Resorty využívají rodilých mluvčí, protože se lépe prodává. Čech si rád koupí od Čecha, Řek zase od Řeka, Američan od Američana a tak dále. Thaisko, Mexiko, Řecko, Španělsko, Karibik… tam všude, více či méně luxusní resorty, prodávají timeshares a hledají prodejce.

Pracujte v Resortu

Přímý prodej není nic pro vás? Najděte si práci v resortu. Pravidelně hledají zaměstnance na pozice recepčních do restaurací, nebo na jiný druh výpomoci.

Pracujte v Hostelu

Hostely hledají často zaměstnance, kteří jsou ochotni pracovat pár hodin denně na recepci, nebo uklízet, případně obojí výměnou za volné lůžko. Přímo si nevyděláte, ale ušetříte hodně peněz za ubytování a nebudete celý den v práci.

Staňte se volnonožcem

Jste webdesigner, umíte programovat, illustrovat, psát, rozumíte online marketingu, jste konzultant nebo prostě zvládnete jakoukoli administrativní činnost? Pak máte z velké části vyhráno. Nepotřebujete být na jednom místě a svou práci zvládnete odkudkoli, kde je připojení k internetu. Stránky jako Elance.com a  Odesk.com vám umožní nabídnou své služby celému světu. Jedná se o plaformy propojující lidi na volné noze s lidmi a společnostmi, které potřebují jejich služby. Teoreticky si vystačíte s českými klienty. U nás funguje obdobná služba jménem Easytask.cz

Hrajte ve filmech a televizních pořadech

Vydejte se do Bombaje, stoupněte si na roh nějaké ulice ve čtvrti Colaba. S opravdu velkou pravděpodobností vás ještě týž den osloví agent filmového průmyslu indického Bolywoodu, jestli si nechcete zahrát ve filmu. Nebudete vydělávat miliony jako filmové hvězdy, ale vyděláte si. Mnoha lidem se něco podobného povedlo i v Keni a vydělali slušné peníze.

Prázdninové / pracovní pobyty

Země jako Austrálie, Nový Zéland, Kanada, Francie, Irsko nebo Singapur nabízí cizincům ve věku 18-30let možnost získat pracovní povolení a víza. Je to jedna z nejlepších možností jak si vydělat nějaké peníze a cestovat. Pokud jste v uvedeném věkovém rozmezí máte možnost získat pracovní povolení až na dobu 1 roku a někdy můžete žádat o jakou chcete pracovní pozici. Je to opravdu dobrý obchod a velice dobrý způsob jak si vydělat peníze, žít v zahraničí a cestovat.

Sběr ovoce

Pokrývku hlavy, opalovací krém, popadněte koš a začněte sbírat. Zcela běžný způsob jak si cestovatelé a turisté přivydělávají především v Austrálii. Placeni jste od 1KG nasbíraného ovoce. Platy můžou být jak finanční, tak ve formě ubytování nebo i jídla a ubytování. Případně další kombinace.

Blogujte o cestování

Ani v angličtině není jednoduché vydělat hodně peněz cestovatelským blogem, v češtině je to ještě o něco složitější. Jednoduše proto, že nás je výrazně méně, než anglicky hovořících. Musí se tomu věnovat víc času, než si většina lidí myslí. Tento článek jsem dával dohromady skoro celý den.

Pokud si chcete něco přivydělat a stačí, že se bude jednat o část vašeho pravidelného cestovatelského zisku můžete si založit cestovatelský blog a psát o vaší cestě.

Existuje hodně úspěšných zahraničních cestovatelských blogů, kde se můžeme inspirovat. K dispozici je velice úspěšný a populární kurz (Anglicky) jak na cestovatelský blog, který zaplatí cestování.

Jakýkoli druh blogování

Nemusíte mít zrovna cestovatelský blog jen proto, že jste na cestách. Můžete psát o všem možném. V ideálním případě, samozřejmě o tom čemu dobře rozumíte. Vždycky je dost možností jak vydělat peníze bez ohledu na to jaké je zaměření vašeho blogu.

Affiliate marketing

Zcela regulérní a oblíbený způsob jak vydělávat právě ve spojení s blogem.

Nevíte co je to affiliate marketing?

Zjednodušeně: “Napíšete recenzi na produkt / službu. Pokud čtenáře zaujme, klikne na váš odkaz směřující na web služby / produktu a koupí, vy získáte provizi.” Jedná se o provizi z doporučení zákazníka v online světě.

Proniknout do Affiliate marketingu nějakou dobu trvá. Pokud o něm nic nevíte doporučuji zainvestovat a koupit si knihu (dne už je zdarma), ve které se vše dozvíte jednoduše a hlavně rychle.

Příklad z praxe

Můj odkaz na knihu obsahuje affiliate kód, jedná se tedy o affiliate marketing.  Pokud si ji pořídíte (dnes už je zdarma), já dostanu od Michala (autor knihy) provizi, vy získáte knihu a všichni budeme spokojení 🙂

Pokud jste affiliate marketingem nepolíbení, nebo začínáte s klidným svědomím vám ji doporučím. Neobsahuje žádné tajnosti. Dnes na internetu dohledáte v zásadě vše, ale toho času co strávíte přebíráním se a filtrováním relevantních informací, toho je opravdu hodně. Investice do knihy vám ušetří týdny až měsíce tápání. Navíc obsahuje informace, které v češtině jinde nenajdete.

Na affiliate marketingu je kouzelné, že jakmile začne fungovat, jedná se o relativně stabilní zdroj příjmu.

Online prodej zboží

Víte o produktu, o kterém si myslíte, že by lidi zajímal a měli o něj zájem? Pronajmete si online obchod, nebo využijete prodeje přes aukro. Řešení pro eshopy existuje opravdu hodně. Mnoho z nich je zdarma, některé stojí pár korun měsíčně.

Provozovat úspěšný eshop není jednoduché a záleží to na mnoha faktorech. U malých online obchůdků si je dobré najít niku kde nikoho ještě nenapadlo začít prodávat. Případně zkusit jiný přístup.  Dobré je, že eshop můžete provozovat při zaměstnání. Pokud jste ochotni naučit se něco nového a myslíte si, že máte produkt o který bude zájem není nic jednoduššího, než si založit eshop. Nemusí vydělávat závratné peníze. 100-150 tisíc za rok znamená zisk pouhých 400Kč denně. Nikoho to neuživí, ale na dovolenou a pár měsíců na cestách slušný příjem.

Eshopy fyzicky svazují s místem

Většina lidí zavrhne provoz eshopu, protože pak musí být stále doma aby mohli expedovat zásilky a vlastně ani na obyčejnou dovolenou nakonec nemůžou odjet.

Existují služby, které logistiku, skladování zboží a rozesílání řeší za vás. Nechcete balit balíky a chodit na poštu? Oni to za vás zařídí. V ČR podobnou službu nabízí:

Pouliční umělec

Anglicky se tomu říká Busking. Máte jakýkoli talent a nebojíte se ho předvést? Jste ideálním kandidátem pro busking. Kytara / zpěv, zkamenělá socha a další. Určitě je všichni znáte. Můj nejloblíbenější Busker, který to dotáhl až na pódium a mohli jste ho vidět například na Colours of Ostrava v roce 2013 je DubFX

Jestli umíte Anglicky, nechte se písničkou inspirovat. DubFX se díky inovativnímu přístupu k hudbě a  Youtube dostal z ulice do klubů a na festivaly celého světa.

Pusťte se do toho. Jen si dejte pozor kde vystupujete. Ne všude to může být legální.

Účesy kdekoli

Jste kadeřník/kadeřnice? Najděte si populární hostel udělejte si reklamní cedulku (nejdřív se zeptejte na možnost umístění) stanovte rozumnou cenu a jedete. Pamatuji se na holčinu v Chorvatském  Záhřebu, která si vydělala mezi 800-1000 Kč denně tím že měla umístěnou reklamu ve 3 hostelech. Měsíc stříhala vlasy a měsíc cestovala. To není vůbec špatné.

Obchodování s cenými papíry / akciemi

To rozhodně není pro každého, ale existují lidé, kteří se podobným způsobem živí a přitom cestují. Mezi nejznámější patří asi Marcello z WanderingTrader.com

Práce na dálku

Nikdo neříká, že musíte ukončit pracovní poměr. Svět se hodně mění a sice pomalu, ale jistě se přizpůsobují i zaměstnavatelé. Možnost pracovat na dálku dnes nabízí více a více firem. Existuje mnoho velice úspěšných firem, které své zaměstnance v životě neviděly, protože jsou z druhého konce světa. Než dáte výpověď zkuste se zeptat, jestli by nebylo možné pracovat na dálku. Případně i na zkrácený úvazek. Pokud vám zaměstnavatel nevyhoví, můžete zkusit hledat nového, který tuto možnost nabízí.

Masáže

S masážemi je to stejné jako se stříháním vlasů. Jen musíte někdy trochu víc improvizovat pokud jde o prostory. Masáže nohou naopak žádné speciální prostory nepotřebují. Po dlouhém celodenním chození po městě nebo po horách je masáž (nejen nohou) fantastická záležitost. Určitě bych si ji u vás koupil.

Barman/ka

Na světě je mraky barů, které platí peníze bez řečí, na ruku každému, kdo je ochoten je přijmout a pracovat za barem. Stačí zůstat nějaký čas na jednom místě, trochu se omezit zkusit si najít bar, který spolupracuje s hostelem (často si doporučují klienty). Můžete tak díky kontaktům z baru získat levnější ubytování v hostelu.

Práce v kavárně / restauraci

To samé co platí pro bary samozřejmě funguje i pro restaurace a kavárny. Často se stačí zeptat  personálu hostelu, jestli neví o nějaké kavárně, kde zaměstnávají cestovatele. Někdy narazíte na inzeráty přímo v hostelu, nebo jeho okolí. Stačí se jen dívat a hledat.

Tvorba webů

Pokud víte jak udělat jednoduché stránky, nebo případně umíte programovat a troufnete si na něco složitějšího můžete začít cestovat v zásadě ihned. Hledejte si klienty online, přes přátele, rodinu, nebo přímo v zahraničí. Najděte si ubytování v místě kde mají mizerné webové stránky a domluvte se s nimi na vytvoření skvělého webu za ubytování a snídani. Při cestách po Sýrii, jen protože mě viděli pracovat online, jsem dostal často nabídku od hotelů nebo restaurací abych jim vytvořil jednoduché stránky za cenu až $500. U nás nic moc, ale na místní poměry je to hodně peněz. Stránky můžete dělat odkudkoli. Stejně tak můžete ke stránkám nabídnout hosting na svém VPS serveru, který snad už má každý webdesigner a máte drobný pravidelný příjem. Nerozumíte linuxu a nastavení VPS. Zkuste Managed VPS servery, kde vše naklikáte přes webové rozhraní. To zvládne každý. Mezi cenově přijatelné s umístěním v ČR, rozumnou podporou a funkčností patří hosting Savana VPS.

Vyučujte hru na hudební nástroj

Hrajete na klavír, kytaru na flétnu? Ať už hrajete na cokoli, je pravděpodobné, že se na daný nástroj chce někdo naučit hrát. Zkuste si před odjezdem dát reklamu v místní online inzerci, nebo na místě vyvěsit inzerát na rušným místech, případně u obchodů s hudebními nástroji na školách atd. Podívejte se, kde podobnou inzerci najdete u nás a princip okopírujte. Oslovte úspěšné učitele u nás, kteří inzerce využívají, vysvětlete jim situaci aby pochopily, že jim nechcete konkurovat a zeptejte se kde nejlépe funguje jejich inzerce.

Učte jazyky

Angličtina není jediný jazyk, který se lidé chtějí naučit. Pokud umíte ještě další (Francouzky, španělsky, německy, italsky, arabsky) jste ve výhodě a můžete je začít učit. Podívejte se na inzeráty jaké učitele hledají. Dejte si vlastní inzerát. Platí stejné pravidlo jako v případě hudebních nástrojů.

Vyučujte tanec

Opět platí podobné pravidlo. Najděte po městě místa, kde se pohybuje hodně lidí, případně lidé se zájmem o tanec a rádi by se naučili tančit. Pak už stačí jen najít místo, kde budete tanec vyučovat. Vyděl jsem něco podobného provozovat v parku i na parkovišti. Pro větší skupiny (výuku) je možné se domluvit s restauracemi a bary, vy jim přes den, kdy nemají klienty nějaké přivedete a oni poskytnou prostor.

Dávejte kurzy jógy

U jógy platí to samé co u tance. Navíc je skoro žádoucí provozovat ji raději venku, na pláži, v parku a podobně. To samé samozřejmě platí pro jakýkoli druh cvičení.

Stavební práce

Stavba je místo, kde člověk se zkušenostmi sežene jednoduše práci, nikdo neřeší pracovní povolení, dostanete peníze večer na ruku a jdete. To dělá ze staveb skvělé místo pro cestovatele, co chtějí rychle vydělat nějaké peníze.

Au Pair

Dost jiný druh práce ve srovnání s předchozím tipem. Máte vlastní pokoj, stravu, výplatu za starání se o rodinu a děti. Díky tomu máte možnost ve volném čase prozkoumat místo a zem ve které pracujete.

Instruktor surfingu

Na surfu jsem nikdy v životě nestál. Jako instruktora by mě rozhodně nepřijali. Derek Baron na tom byl úplně stejně. Zde je důkaz. Během pár týdnů v Mexiku se naučil surfovat natolik, že mu bylo nabídnuto místo učitele surfingu pro začátečníky. Nemusíte být expert, abyste získali práci, stačí být lepší, než ti co to ještě nikdy nezkusili

Instruktor potápění

Máte certifikát? Pokud ano (není zas tak složité ho získat) Existují desítky destinací po celém světě (Egypt, Mexiko, Thajsko, Austrílie, Malajsie a daší) kde je možné najít práci jako instruktor potápění. Talon se synem z 1Dad1Kid.com to udělali ve Střední Americe.

Průvodce pro cestovku

Nemusí se jednat o přímo o českou cestovku jakou je známá Adventura. Průvodce hledá řada mezinárodních cestovních kanceláři. Neplatí žádné závratné sumy. Navíc se často musíte upsat na rok až dva. Výhodou je, že se dostanete zdarma do míst za které jiní platí desetitisíce. Navíc získáte skvěle pracovní zkušenosti.

Prodávejte umění / řemeslo na místních trzích

Po světě existuje mnoho míst, kde si můžete pronajmout stánek a prodávat své zboží. Obvykle se jedná o trhy, které jsou zaměřené na turisty. Ve Španělsku jsme narazili na Čechy prodávající na trhu místní keramiku.

Výletní lodě v Karibiku

Na výletních lodích v Karibiku pracuje velké množství cizinců. Není to žádné užívání si, jste tu pořádk jako zaměstnanec, ale vyděláte docela dost peněz, které díky, tomu že jste na lodi nemáte moc kde utratit. Strava a ubytování je samozřejmě součástí smlouvy. Po nějakém čase na lodi tak můžete utrácet vydělané peníze dál cestováním. Navíc se podíváte do stejných míst v Karibiku jako turisté.

Fotografujte

Jsem průměrný fotograf, ale ti co ví jak na to si můžou vydělávat fotografováním. Fotky je možné prodávat na mnoha místech. Ať už v klasických fotobankách nebo si založit eshop s fotkami na SmugMug.com. Mnoho zcela průměrných fotek můžete prodat v balíku nebo samostatně přes creativemarket.com

Cestujete a píšete

Pokud jste slušný spisovatel můžete si zkusit přivydělat psaním na cestách. Můžete psát o místech a zkušenostech, které cestováním získáte. Můžete publikovat do magazínů, nebo online časopisů. Není to úplně jednoduché, ale když si domluvíte několik odběratelů a budete psát dobře časem začnou lidé vaše články vyhledávat a máte vyhráno.

Korporát je taky možnost

Chcete žít v zahraničí a přitom budovat kariéru? Není nic jednoduššího než se rozhlédnout po zaměstnání v korporátu kdekoli na světě. Čína nabízí stále víc a víc pracovních příležitostí pro cizince. Singapur a Nový Zéland jsou velmi populární, stejně jako další destinace v Asii. Základ je jako vždy umět dobře anglicky.

Práce na lodi

je vynikající způsob jak vydělat slušné peníze, získat pracovní zkušenosti a seznámit se se stovkami lidí (kolegové, posádka, cestující). Koukněte třeba na allcruisejobs.com

Následující obsah už je k dispozici pouze pro návštěvníky kurzu kteří znají heslo:

Buďte kreativní!

Krásným příkladem budiž žena ve střední Americe, která financovala svůj život půl roku tím, že v každém městě s pláží kontaktovala místní firmičky nabízející šnorchlování a potápění. Domluvila si s nimi slušnou provizi za každého klienta, kterého přivede a následně chodila po kavárnách, hostelech a hotelech kde si povídala s turisty a doporučovala jim firmu u které měla domluvenou provizi. Dělala to velice dobře. Kreativitě se meze nekladou. Začněte brainstormovat!

Tak a to je konec seznamu. Snad pomohl uvědomit si, že peníze můžete vydělat i při cestováním a možností je opravdu hodně. Bez jazyků to půjde špatně a pak většinou končíte jako turista s cestovní kanceláři. Naučte se. Angličtina je jeden z nejjednodušších jazyků vůbec.

Existuje mnoho dalších způsobů, jak si vydělat na cestách a určitě vás už teď nějaké napadají. Každý něco umíme, jen vymyslet jak to prodat. Zkuste se podělit o další tipy v komentářích. Čím více možností dáme dohromady tím líp. Není nad to si navzájem pomáhat.

 

4.60 avg. rating (92% score) - 5 votes