Na kurzu Travel Hackingu se mě kdysi někdo ptal, zda existuje služba, kde zadáte adresu vašeho bydliště s cílovou adresou dovolné a ona vám vyhledá nejlevnější spojení. Myslel jsem, že neexistuje. Opak je pravdou. Je  možné takto najít nejlevnější variantu a plán jak se dostat do cíle dovolené? 

Z Říma do Ria

Služba Rome2Rio.com hledá spojení odkudkoli kamkoli. Není 100% dokonalá, ale co dnes je? Rome2Rio dokáže kombinovat:

 • Autobusy
 • Letadla
 • Lodě
 • Dopravu autem
 • Vlaky
 • „Dopravu“ pěšky alias Pěškobus
 • MHD

Slušnej seznam. Vyhledávač je schopný naplánovat trasu od zaklapnutí dveří u vás doma až na pláž pod slunečník. Pojďme se podívat rovnou na příklad z Praxe. Chci v konkrétní termín (není podmínkou) z ulice Ořešská v Praze na promenádu La Rambla 25, v Barceloně. Zadám dotaz a Rome2Rio po krátkém hledání vrátí následující výsledky: Screen Shot 2014-08-09 at 14.44.29 Vlevo vidíte přehledně první variantu cesty, která je nejrychlejší a současně i nejlevnější. Nejdříve mě posílá pěšky na metro Stodůlky. To není nejlepší varianta a můžu se tam určitě dostat i za 5 minuta autobusem. Nic není dokonalé, ale jak se dostanu v Praze na letiště vím. Z metra už pár stanic na Zličín, odtud autobusem na letiště, následně nabízí několik letů do Barcelony. Tam sednete na vlak/metro a s přestupem se dostáváme do cílové stanice Passeig de Gracia odkud je to jen 2 minuty pěšky na cílovou adresu. Jak jednoduché.

Zpáteční letenka a možnosti dopravců

Screen-Shot-2014-08-09-at-15.20.00-

Výhody jsou zřejmé

Stačí rozkliknout jednotlivé možnosti, mapa se přiblíží a vypíšou se nám detaily. Metrem po praze s odkazem na provozovatele spojení a možností dohledat přesné časy. To samé v Barceloně pro vlak. Odkud – Kam a možnost zjistít online u dopravce přesné spojení. Geniální nemyslíte? Screen Shot 2014-08-09 at 14.50.30 Screen Shot 2014-08-09 at 14.50.18 Dále Rome2Rio nabízí alternativní možnosti jak se do cílové destinace dostat. Ukáže nám variantu vlakem, autobusem, kombinaci obojího, cestu autem a dokonce i trajektem!!! Pak už je jen na vás jako variantu zvolíte.

Nevýhody?

Nic není dokonalé a i na Rome2Rio se najdou chybičky.

 1. Systém zatím (srpen 2014) nemá v databázi nízkonákladové dopravce letenek
 2. Nepřesné ceny. Systém nedrží aktuální ceny a je nutné cenu do-ověřit online přímo u dopravce. Zatím jsem většinou našel u dopravce levnější, což je ta lepší varianta.
 3. Systém zatím (srpen 2014) nemá informace o autobusech Student Agency. To samé platí pro vlaky a dalších alternativních vlakových dopravců u nás.
 4. Nevím jak přesně systém určuje nejlepší variantu, ale pokud jde člověk po ceně a nevadí mu občas počkat, udělat víc přestupů atp. Rome2Rio mu na první dobrou nepomůže. Je potřeba začít vymýšlet a kombinovat.

Příklad z praxe

Potřebuji se dostat v konkrétní datum ze Slovinského městečka pod Julskými Alpami Jesenice do Prahy. Toto je nabídka Rome2Rio. Screen Shot 2014-08-09 at 14.55.52

3000 Kč za osobu

To je hodně drahé. Auto nemám pro cestu k dispozici. Letecky ještě dražší a kombinace vlaku s letadlem za 10.000? Asi nee. Začal jsem kombinovat místa ojezdu a zjišťuji, že systém určitě nemá v databázi Studen Agency. Stejně tak nepracuje s nízkonákladovými leteckými společnostmi jako například vyhledávač AZAir.com. To je velký nedostatek. Nakonec jsem musel kombinovat sám a využít třeba znalosti o Student Agency. Po chvíli kombinování nacházím velice levný spoj ze Slovinského Mariboru do Vídně. Screen Shot 2014-08-09 at 15.03.50 Screen Shot 2014-08-09 at 15.03.50Screen Shot 2014-08-09 at 15.03.50 Dohledávám lokální spojení vlakem a z vídně připojuji spoj se Studen Agency.  Ještě kontroluji spoj, který našel Rome2Rio přímo u dopravce a zjišťuji, že nejedou z Spielfildu jak ukazuje mapa ale přímo Mariboru. Má trasa vypadá následovně:

 1. Vlakem Jesenice – Maribor
 2. Autobusem Maribor – Vídeň
 3. Autobusem Vídeň – Praha

Cena celkem za dopravu 1300,-

[b5_quote quote_border=“true“ quote_text=“Zkuste najít levnější spoj z Jesenice (SL) do Prahy, který jede uprostřed týdne ve středu (bez využítí spolujízdy), pošlete mi variantu na mail (petr.novak@gmail.com) a můžete kdykoli příjít na kurz #TravelHackingu zdarma.“] Rome2Rio je velice užitečný pomocník, ale ne vždy najde nejlevnější kombinaci. Díky hodně nadupané databázi (vlastní nebo napojené) dopravců autobusových, vlakových, MHD a trajektů po celém světě je Rome2Rio skvělý pomocník.

Jak vyždímat z Rome2Rio.com maximum?

Tipy co vše je možné s Rome2Rio.com dělat a co na první pohled není zřejmé.

Více destinací při cestě?

Screen Shot 2014-08-09 at 15.57.25 Kliknutím na plus vedle křížku v poli pro zadání destinace přídáte další stop. Má to ale obrovskou nevýhodu. V ten okamžik často dojde ke špatnému nakombinování dopravců a systém už si prostě neumí moc dobře poradit v multistopu s přestupy. Proto je lepší zadat si destinace zvlášť na několika spojích.

Letecky z Prahy kamkoli

Stačí do pole kam zadat „Direct Flights“ a jedeme, vlastně letíme. Screen Shot 2014-08-09 at 16.02.17 Jak jsem již zmiňoval Rome2Rio nemá v databázi lety nízkonákladových dopravců a tak jsou ceny ne příliš zajímavé. Propojením služby s AZair.com přes API by se jednalo o hodně slušný systém.

Z města na nejbližší letiště

Tohle je už zajímavější. Jaká jsou nejbližší letiště kolem Prahy a jak se tam dostanu? Rome2Rio najde a poradí. Stačí zadat do políčka pro cílovou destinaci „Nearby AirportScreen-Shot-2014-08-09-at-16.06.53-

Změna vizualizace a zoom

Možná jste přehlédli možnost změnit vizualizaci mapy a stejně tak je možné v ní zoomovat. Viz screenshot. Screen-Shot-2014-08-09-at-16.11.39-

Mobilní aplikace

Rome2Rio.com nabízí mobilní aplikaci pro iOS operační systém  je zdarma a můžete si ji stáhnout v Appstore. Screen Shot 2014-08-09 at 16.15.15

Existují alternativy?

Vždycky existují alternativy. Otázka je jen jestli lepší nebo horší. V tomto případě spíš horší, ale pro Evropu se najde i něco lepšího.  Podobné služby jako Rome2Rio jsou:

 1. Waymate.de – Umí vlaky, letadla, autobusy, auta ale jen z měst a ještě k tomu jen z velkých měst.
 2. Mytripset – Něco podobného, ale jen s vlaky a lety dohromady. Navíc celé Francouzsky a na Angličtinu jsem se nedostal
 3. FromAtoB.com – Zajímavější než Mytripset ale s menší databází spojů než Rome2Rio. Spojení do malých měst nenajde.
 4. goeuro.cz – Najde spojení Praha – Jesenice na Slovinsku (jede tam normálně vlak, nic složitého) ale není vlakové. Velká města fungují stejně jako předchozí spoje.
 5. routerank.com – Mile překvapil a funguje velice slibně nejen po Evropě. Našel stejné množství spojení za stejných cenových podmínek jako Rome2Rio i do Jesenice. Stejně tak najde spojení po Asii (Především letecká) nedokáže bohužel kombinovat MHD. V tom má Rome2Rio navrch stejně jako moderním a přehledným UI.
 6. wanderio.com – Má informace o MHD a najde i spojení vlakem. Stejně tak dokáže kombinovat. Nenabízí autobusovou alternativu a preferuje víc čas, tedy drahá letecká spojení (nemusí být podmínkou).
 7. qixxit.de – Tady to vypadá jako hodně slušná konkurence. Velice zajímavá vizualizace spojů. Velice kvalitní databáze a množstí nabízených spojů. Dokáže najít levnější řešení než Rome2Rio. Do hledání zapojuje i Car Sharing, kola a Bike sharing (možno jednotlivě vypnout / zapnout).  Jestli existuje lepší alternativa pro evropu tak je jí Qixxit. Ano tady je háček. Pouze a jen pro Evropu a ještě ne uplně celou. Třeba v Itálii mám pocit, že se u menších měst ztrácí. Vyzkoušejte a uvidíte. Jo navíc je německy 🙂
 8. baolau.vn – Pro Vietnam mi Čech ve Vietnamu na Twitteru doporučil právě tento server, o kterém jsem samozřejmě nevěděl. To jsou ty lokální projektíky. Vypadá a funguje moc hezky.

Tak vypadají #TravelHacking tipy pro účastníky kurzu.

Chceš je znát a mít přístup k podobným tipům a systémům? Tak přijď.