Ať si říká kdo chce, co che cestování je přínosné. Pro mě rozhodně ano. Nabízí možnosti rozšířit si obzory, vyzkoušet nové věci a vytvořit nová přátelství a partnerství (ta obchodní, samozřejmě).

Jedná se o volný překlad původního článku a doplnění o další zdroje.

Ale není to jen pohoda jazz, bary, města a válečka na plážích. I když si naplánujete každičký detail cesty, s velkou pravděpodobnosti dojde k nějaké té stresové situaci a problému. Nejlepší způsob, jak minimalizovat pravděpodobnost vzniku nepříjemností na cestách, je vybavit se znalostmi místního prostředí a získat co nejvíce kvalitních informací.

Říkáte si “Voe, vo co de? Koupím průvodce!” Knižní průvodci jsou fajn (většinou) a mám je moc rád. Když se táhnete přes půl Asie jsou ale celkem drahá sranda. Navíc je to jenom kniha a nenabízí odpovědi na všechny otázky. Internet světu vládne a nabízí často mnohem aktuálnější informace. Obrovské množství kvalitních rad a nebo ulehčení situace / problému nabízí níže uvedené weby. Co čert nechtěl jsou až na jedinou výjimku Anglicky, protože ten český právě čtete 🙂

Sleepinginairports.net

Tyto stránky jsou ideální pro batůžkáře a lidi neustále na cestách. Ať už potřebujete chytit ranní let, nebo se jen snažíte ušetřit na nočním ubytování, přespání na letišti se může zdát jako dokonalá volba – jen byste měli vědět, do čeho jdete. Stránky hodnotí letiště dle pohodlí, komfortu, čistoty a zákaznického servisu.

Najdete zde vše, co potřebujete vědět o letištích, které se chystáte navštívit, počínajíc studeným interiérem Los Angeleského letiště až po dekadentní volná kina a tematické zahrady mezinárodního letiště v Singapuru.

Seat61.com

Muž v sedadle 61 je týpek, co se snaží projet celý svět po zemi autobusem nebo vlakem. Nabízí neuvěřitelně detailní informace o cestách po světě. Velice praktické jsou stránky především vydáte-li se na cestu do Asie, ale nejen tam. Detailní mapa s přestupy a dalšími možnostmi dopravy je vyčerpávající. Čína, Vietnam, Singapur, Kambodža, Thajsko, Barma, Malajsie a to vše po zemi autobusem nebo vlakem. Geniální.

Spottedbylocals.com

Spottedbylocals je řada blogů, mobilní aplikace a příručky ke stažení ve formátu PDF o 57 městech po celém světě (většinou v Evropě a některé v Severní Americe). Stránky byly založeny v roce 2008, poté, co byl zakladatel naprosto rozčarovaný zastaralými a neosobními tipy, které našel v průvodcích. Průvodci po městech jsou psány místními obyvateli („fandy“), kteří důvěrně znají svá města a milují je natolik, že se chtějí podělit o některé skryté poklady.

Welove2ski.com

Server, který nabízí komplexní průvodce více než 500 různými lyžařskými středisky ve 22 zemích jak pro milovníky lyžování, kteří si chtějí odzkoušet některé z nejlepších odlehlých krajin v Evropě, tak i pro rodiny s dětmi, které hledají dostupná horská střediska. Redaktoři se velmi dobře vyznají v lyžařských oblastech po celém světě, a pokud plánujete lyžařskou dovolenou, byli byste blázen, kdybyste nedal na jejich rady. Pro někoho, kdo jezdí pravidelně do Rakouska / Německa / Itálie na lyže web nebude mít asi velkou hodnotu, ale když se vydáte na lyže v USA podobný web určitě potěší a pomůže najít to správné středisko.

Hotelswelove.com

Ultra jednoduchý web, krásný a k tomu všemu i informativní. Stránky se svérázným designem a se snadnou navigaci se dělí dle oblíbených měst (Milan, Istanbul, Amsterdam atd.) do tří sekcí – myslet, hrát, spát (Think, Play, Sleep) – které přináší informace o nezávislých akcích, skvělých happeninzích a stylových hotelech ve stravitelných dávkách informací.

Travelfish.org

Mustread pro každého kdo se vydává do Jihovýchodní Asie. Jedná se o detailního online průvodce touto částí světa. Nabízí cenově dostupná místa s tropickými pláží a bohatou kulturou v Jihovýchodní Asií, hned kousek od australského severního pobřeží. Travelfish.org jsou stránky, které obsahují aktuální průvodce a články o všem, počínajíc etnickými menšinami v Barmě, až po nejlepší krejčí v Thajsku. Úvodní stránka webu obsahuje přehled hlavních témat diskusního fóra, kde se řeší vše co se týká Jihovýchodní Asie. Lidé mohou pokládat otázky, na které získají v zásadě unikátní odpovědi, často od velice zkušených cestovatelů nebo lokálů.

Adioso.com

Adioso je australská společnost, která byla založena v Melbourne v roce 2007 a pokouší se obrátit naruby způsob, jakým lidé mohou cestovat. Je to vyhledavač a rezervační aplikace letenek, která umožňuje pokládat otázky typu: „Las Vegas každý pátek návrat za 6 – 10 dní“ nebo „Jihovýchodní Asii na konci ledna na 10 až 15 dnů”. To vše pro získání lepších cen. Vyhledávání není vždy dokonalé a podobný systém je nám známý díky českým low cost vyhledávačům. Adioso se pokusilo tento princip aplikovat na celý svět.

Airhelp

Airhelp se může ukázat jako velmi užitečný ve chvíli, kdy s problémy dorazíte do cíle nebo se vrátíte domů se zpožděním. Prostě dopravce selže. Na nic se nedá 100% maximálně spolehnout a to platí i u letecké dopravy. Cílem Airhelp je zajistit kompenzaci případných finančních ztrát, které můžou vzniknout v důsledku zpožděných, zrušených nebo přeplněných letů. Služba prosazuje práva zákazníka podle mezinárodní legislativy, a pokud máte nárok, bude bojovat za vaši odměnu. Zatím web pomáhá lidem v Evropě (ČR tam momentálně vypadla), Velké Británii a Severní Americe, ale s tak užitečnou službou určitě časem dosáhnou globálního působení.

Čech ve vietnamu

Člověk, který odešel z korporátu, žije ve Vietnamu a píše o tom bez bullshitu 🙂 Jestli se chystáte do Vietnamu, nebo o cestě uvažujete stránky Čech ve Vietnamu si musíte pročíst. Najdete tam mnoho velice užitečných rad od toho jak sehnat levnější víza, kde a jak měnit peníze až po tipy na výlety.

Tripit

Jedna z mnoha aplikací, které řeší zásadní problém pro lidi co cestují hodně a pravidelně. Aplikace vám drží itinerář letů a rezervací v hotelech. Stačí přeposlat nějaké potvrzení letu / rezervace na email plans@tripit.com a oni automaticky zpracují potvrzení a zařadí do itineráře na správné místo. Následně se záznam zapíše do kalendáře, který si můžete namapovat ke svému. Moc užitečná věc a k tomu zdarma. Obdobná služba je například Gate Guru

Rome2Rio

Web, který snad nemusím představovat, ale pokud neznáte, tak Rome2Rio vám najde cestu odkukoli kamkoli. Více informací se dočtete v samostatném článku věnovaném tomuto geniálnímu vyhledávači.

Myslíš, že je článek užitečný?

Nenech ho utopit se ve vlnách internetu. Sdílej obsah dál přes sociální sítě, emaily nebo jen z pusy do ucha.