Pro mnoho lidí a především pro mě je jedním z nejdůležitějších kritérií výběru destinace teplota, respektive sluníčko. To znamená, že se přesouvám většinu času na jih k rovníku. Rád se řídím a zjišťuji informace o teplotě vzduchu, ale i moře. Většina lidí si myslí, že za teplem je nejlepší se vypravit v létě o prázdninách. To je období, kdy se za teplem rozhodně nevydávám. Máme ho dost i u nás.

Dohledat si teplotu, nebo předpověď počasí pro konkrétní destinaci před odjezdem není nic složitého. Zjistit jaké teploty vzduchu a vody jsou v průběhu roku po celém světě už nemusí být tak jednoduché. Do toho potřebujete ještě zařadit úhrny srážek a najít tak co nejvhodnější destinaci.

Zmapovaná planeta

Stránky MappedPlanet.com jsou dost hrozně vyhlížející web, který má velice zajímavé informace. Najdete zde teplotní mapy celého světa pro několik měsíců v roce. Můžete se podívat samostatně na Evropu, Ameriku nebo Asii.

Další výhodou jsou srážkové mapy, díky kterým se vyhnete měsícům, kdy může být sice horko, ale taky dost deštivo. To není kombinace o kterou bysme na cestách stáli.

Seatemperature.org

Stránky seatemperature.org nabízí obdobné informace jako Mapped Planet, ale jsou zaměřeny na teploty moří. Najdete zde teplotu moře kdekoli na světě včetně ročních průměrů a  jako bonus získáte i aktuální teplotu vzduchu.

Tepoloty moří

Teplo, teplo teplíčko

Jestli vám přijde zbytečné jezdit v Lednu na Krétu, třeba změníte názor. Krom neuvěřitelně levného ubytování vás překvapí i teploty, které se pohybují kolem krásných 15-20 stupňů celsia. Nemusí být hned 40 abysme měli pocit, že je teplo. Naopak. Nejlepší teploty na treky a tůry jsou kolem 20 stupňů.

Neříkám, že je to med, ale v zimě je možné se na Krétě i koupat. Teplota vody v Lednu se pohybuje kolem  16.7  °C. To není žádná tragédie. Projděte si teplotní mapy a zjistíte, že v zimě je krásně a teplo i v Evropě 🙂